Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посещението на Могерини в България – нови послания към страните от ЕС

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В четвъртък, обичайната Годишна среща на външния министър Даниел Митов с българските посланици по света се проведе в София под знака на едно необичайно посещение. За първи път специален гост на срещата беше върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини. Пред нашите дипломати, а и по-късно, в рамките на международната конференция на тема „Европейският съюз в променящата се глобална среда”, Могерини отправи някои нови послания към страните от ЕС, свързани с европейската стратегия за външна политика и сигурност.

Визирайки два тревожни акцента в съвременната международна обстановка, а именно засиления миграционен натиск по външните граници на Европейския съюз и украинската криза, Могерини заяви, че България е на кръстопът не само поради географското си положение, но и по отношение на тези две предизвикателства. „А тези предизвикателства са и за целия ЕС”, допълни гостенката. По думите й, „днес повече от всякога Европа трябва да бъде единна и силна, защото нито една страна-членка не достатъчно голяма и силна, за да отговори на тези предизвикателства”.

Могерини не пропусна да благодари на българските власти за решението да приеме 500 мигранти от 32-те хиляди намиращи се в Италия и Гърция и подлежащи на разпределение в ЕС, и в тази връзка отправи посланието, че „ЕС се основава и на ценностите на солидарността“. Това послание прозвуча донякъде и като упрек към страните-членки, които категорично отказаха да приемат дори и един от тези мигранти. Друг е въпросът доколко решението на българските власти е адекватно и съобразено с факта, че и България, като външна граница на ЕС, е подложена на силен миграционен натиск и че няма богат опит за работа с бежанци. Но това е тема на друг разговор.

По отношение на събитията в Украйна, върховният представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност отправи апел към всички страни от ЕС да работят заедно за преодоляване на кризата, защото, както тя се изрази, „никой няма интерес Русия да остане изолирана”. Могерини уточни, че решението на ЕС да продължи санкциите срещу Москва в още 6 месеца само по себе си не е достатъчно и е необходимо да се работи за започване на преговори между страните.

На фона на обявения от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер „мораториум” върху разширяването на ЕС, прозвуча оптимистично посланието на Могерини, че „Европейският съюз няма да е цялостен без присъединяването на страните от Западните Бълкани”.

Федерика Могерини използва посещението си в България, за да се срещне с премиера Бойко Борисов, с председателя на парламента Цецка Цачева и с президента Росен Плевнелиев. По време на разговорите, сред обсъжданите въпроси бяха дългоочакваното приемане на България в Шенгенското пространство, регионалното сътрудничество, както и енергийната сигурност и диверсификация на страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма напредване на пожара от гръцка страна към България

Няма напредване на пожара от гръцка страна към България. Изградени са просеки около териториите със стари мини, останали от войните, които са и от двете страни на границата, заяви пред журналисти на летище "Пловдив" министърът на вътрешните работи Калин..

публикувано на 23.07.24 в 15:30

Български адвокати все по-често търсят работа в чужбина

Все по-значителен брой адвокати, макар и вписани в българските адвокатски колегии, започват да работят за чужди компании или чужди адвокатски дружества дистанционно или дори емигрират и се установяват постоянно извън страната, съобщава онлайн изданието..

публикувано на 23.07.24 в 15:03
Откриването на XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища зад граница

Българското образование в чужбина не може да разчита само на възрожденски ентусиазъм

396 са регистрираните български училища в чужбина за учебната 2024/ 2025 година. Те се намират в 43 държави на шест континента , като от тях 17 са към задграничните представителства на България, 5 към българските църковни общини и 374, създадени от..

публикувано на 23.07.24 в 13:25