Присъствието на музикант от ранга на Шели Бърг е чест за всеки фестивал по света. Той изпълнява с еднакъв успех класика и джаз, декан е на престижно музикално училище към университета в Маями. През последните години участва в редица проекти, спечелили или номинирани за „Грами”. Два пъти е номиниран за престижната награда и като аранжор.
Една от причините да се заема с педагогическа дейност, е че искам да променя „биографията” на преподаването – каза той. – Уча младите класически музиканти да импровизират. От началото на ХХ век, с усъвършенстването на звукозаписа, хората очакват от изпълнителите да са съвършени в концертните си изпълнения. Тогава замира и традицията да се импровизира, съществувала столетия в практиката. Моят нов албум е осъществен с Кралския филхармоничен оркестър. Една от пиесите е „Рапсодия в синьо”. Там има три каденци, в които аз импровизирам – това се стори странно на някои критици.
Шели Бърг сподели още, че е възхитен от младите български музиканти Димитър Сираков (бас) и Богомил Енчев (барабани), с които свири. Изпратих им моята музика и още при първата репетиция установих, че те я познават толкова добре, колкото изпълнителите, с които работя в САЩ.
Изпълняваме известни джаз стандарти и пиеси с елементи от турски народни песни, направени в обработка за биг бенд от Мурат Аксой. Част от програмата записахме в Националното радио в Анкара. А през април открихме заедно Анкарския международен джаз фестивал. Пътувахме и в доста градове на Турция.
Хуан Гарсия-Херерос с артистично име Снежната сова (Snow Owl) представи „Нормас“ – номинирания за „Грами“ проект в категорията латино джаз. В записите участват двама български музиканти – Александър Владигеров – тромпет, и Стоян Янкулов – ударни.
Совата разказа подробности за проекта, за връзките си с българските музиканти, за произхода си.
В Ню Йорк през 60-те има много голяма миграция на карибски и южноамерикански музиканти. Това е времето, в което е бил създаден латино джаза. Аз реших да използвам съвършено различен път – да видя как европейските музиканти ще погледнат моята латино музика. Сашо Владигеров и Стунджи срещнах по различни фестивали и турнета и така реших да ги поканя. Бях много впечатлен от техните качества на музиканти. Исках да проверя докъде може да стигне предизвикателството и любовта към нещо ново и различно. Колкото до Снежната сова, историята е следната: в деня на моето рождение вождът на индианското племе, от което произхождам по бащина линия, казал на баща ми, че Снежната сова ме е пренесла от духовния във физическия свят. Българските ми приятели ме наричат Совичката и в заключение искам да кажа, че Совичката много обича шопска салата.
За слушателите на Националното радио на България: аз съм Блуи от „Инкогнито“. Надявам се, че можете да споделяте радостта от живота чрез музиката. Надявам се, че за вас тя е хубав разговор и приятно пътешествие.
Това беше специалният поздрав от основателя и неизменен лидер на британската група „Инкогнито“. Блуи е в Банско за втори път. Ето какво си спомня за своите срещи тук:
Когато пътуваш непрекъснато и всеки ден си на различно място по света, често забравяш къде си бил. Това, което остава, е атмосферата, усещането. От предишното си гостуване тук помня, че хората наистина слушат това, което говоря. Щастлив съм, че имам възможност да се срещам с интересни личности, че съм дарен с таланта да се изразявам чрез музиката и да докосвам сърцата. Всеки ден аз преживявам своята детска мечта. Когато бях на 5 години казах, че ще се занимавам с музика. Моите дядо и баба ме подкрепяха и всеки път имам чувството, че са с мен на сцената и ми казват: „Направи точно това, което искаше.“ Създадох групата с идея тя да се променя постоянно. Такова е и името, което избрах. Ние не сме като другите формации. „Инкогнито“ е нещо като платформа, от която всеки може да тръгне по свой път на развитие. В момента няколко души от групата подготвят различни проекти, а аз ги подкрепям. Те са моето семейство. Някои идват, други си отиват, но оставаме свързани.
В Банско пристигна и друга музикална легенда – пианистът Монти Алекзандър със своето трио. За пет десетилетия на сцената е изградил репутацията си на артист, койтo свързва света на американския джаз, популярната песен, музиката на родната му Ямайка, намирайки вдъхновение във всичко това. Критиката го определя като музикант с блестяща техника, динамичен и темпераментен. През годините е свирил и записвал заедно с артисти от всички точки на музикалната планета. Самото им изброяване би отнело доста време. А срещата на Монти с представители на българските медии доказа, че великите музиканти са и най-интересните събеседници. Пианистът разказа за своята дълга и успешна кариера, не пропускайки да подчертае, че е самоук и не умее да чете ноти. Научихме и за срещата му с Луис Армстронг и Франк Синатра, както и с още много от големите имена в музикалния свят.
Завършваме с думите на Рей Дорсет от „Мънго Джери“ – автор и изпълнител на най-известния летен хит In the Summer Time. Рей е в Банско за трети път, привлечен от празничната атмосфера, сърдечната публика и приятелите, които постоянно печели.
Ако си спортист и участваш в някакъв маратон или каквото и да е състезание, когато се класираш пръв, ти си най-добрият. Ние музикантите нямаме нужда да се състезаваме. Някои хора влизат в шоу бизнеса с едничката цел да са първи и сякаш получават усещане за безсмъртие. Други си мислят, че тук се трупат много пари и се стремят към това. Аз искам да забавлявам публиката и мисля, че го правя с обикновени на пръв поглед песни. Искам да накарам хората да се радват на живота с музиката си.
Снимки: БУЛФОТОВ най-вълшебното време от годината се обръщаме към приказни герои и сюжети с първия български коледен мюзикъл "Батко Коледа". Интересът към него е толкова голям, че поради бързо разпродаване на билетите за първата дата се налага насрочване на още..
Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11 ч. в Първо студио на БНР. Под диригентството на Илина Тодорова ще прозвучат любими коледни детски песни. Водеща ще бъде..
Животът на Вирджиния Събева- GINI е музика. Като малка пее в хор, следват музикално училище, участие в музикалния формат "X Factor" и работа в чужбина. След завръщането си от Норвегия се занимава с деца като музикален педагог. Именно работата с..
Най-новата песен на Михаела Филева - "Последна сълза" излезе с видеоклип, продуциран от самата изпълнителка. 2025-а е година на ново начало за нея, тъй..
В края на 2024 г., два месеца след "Песен за нея" , Папи Ханс представи следващия си проект, зареден с много емоции - "Паркинга". Песента вече е..