Технологията за направа на зеленото плесенно сирене от старопланинското село Черни Вит не е забравена. В това ни убеждават поддържниците на международното движение Slow Food в България. Те издирват „гастрономически съкровища” и ги превръщат в основа за малък бизнес на общността, която ги произвежда. Българското сирене, покрито със зелена плесен, е завоювало признание по света, благодарение на ценители, докоснали се до него посредством кулинарни изложения и специални дегустации. За българския потребител обаче зеленото сирене от Черни Вит е мистерия. Дори да е чувал за неговия невероятен вкус и хранителни качества, нашенецът не знае откъде да се сдобие дори с парченце от кулинарното изкушение.
В Черни Вит на въпроса дали някой в селото прави зелено сирене, местните хора отговарят отрицателно. За изготвянето му не се изисква специална човешка намеса, а плесенните спори се появяват по естествен път върху отлежалото саламурено сирене. Историята на млечния деликатес от Черни Вит е много стара и разказва за бита на местните хора от времето, когато в Балкана са се отглеждали стада със стотици хиляди овце. През лятото хората правели сирене и го съхранявали в дървени качета. Постепенно саламурата се отцеждала и сиренето пресъхвало. В края на лятото овчарите складирали продукцията си в мазето, а синьо-зелената плесен се появявала след отварянето на качето с влажния и хладен въздух на подземието. Дълго време плесента се почиствала грижливо от стопаните, а днес се изненадваме от това, защото знаем как тя подобрява вкуса и превръща сиренето в търсен продукт за ценители.
Зеленото сирене вече има своето запазено място върху картата на кулинарните съкровища от Европа. С него там се появява и България, като родина на едно от трите плесенни сирена на Стария континент, които се добиват чрез естествено заразяване на млякото. Как в Черни Вит се канят да спасяват от забрава рецептата за приготвяне на зеленото сирене научаваме от кмета на селото Цветан Димитров. Той е възприел възгледите на международната организация за „бавна храна” и вярва, че всички носим отговорност за запазването на вкусните и чисти продукти, произвеждани в родното ни място.
Когато бях дете с удоволствие ядях това зелено сирене. Помня вкуса му, с него свързвам миризмата от моето детство. След това за дълго време зеленото сирене изчезна от Черни Вит. Тогава започнах да разпитвам за него. Нужен е само един аромат, който се носи във въздуха, за да ни върне към изконните наши ценности. Един ден от международната организация Slow Food ми се обадиха с предложение да участвам в експедиция, която открива интересни млечни произведения местно производство. Намерих само една малка бучка от сиренето в цялото село, но когато я представих пред специалистите, те останаха възхитени. Любопитно е, че зеленото сирене никога не се е предлагало на пазара у нас. Няма да го намерите никъде в търговската мрежа, освен при един от жителите на Черни Вит. Той произвежда хубаво бяло саламурено сирене, което има ниско съдържание на вода. Когато престои в дървените качета, върху него се заражда рокфоровата плесен. По традиция в Черни Вит сиренето се прави само от овче и козе мляко. За разлика от кравите, те дават мляко в по-кратък период през годината, за да може да се съхрани продукцията за дългите зимни месеци, от тяхното мляко се прави сирене. Заради тази местна традиция, българското зелено сирене не е от краве мляко, за разлика от останалите в Европа.
Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" беше поставено от президента Румен Радев в Добрич. Насловът на кампанията е "Да дарим надежда на дете в беда" и цели осигуряване на високотехнологична апаратура за ранна..
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко подхождаме към емигрантите от такива страни по-скоро враждебно, отколкото с разбиране. Онова, което са..
Национално съвещание на тема “Активизиране на работата на Прокуратурата на Република България за осигуряване на нулева толерантност в противодействието на случаите, свързани с упражнено насилие”, ще се проведе днес по инициатива на и.ф. Борислав..
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..