Древната душа на един град, по чиито улици пристъпвали нозете на траки, елини и римляни, и това лято ще се всели в храма на изкуствата. За 31-ви път „Аполония” ще запали артистичния огън сред богатия на история Созопол и ще отдаде частица от това свято място не само на невероятните творци, но и на всеки гост на фестивала.
Откриването е на 28 август, когато ще прозвучат „Живите филмови песни” в българското кино – своеобразен поклон пред стогодишнината на това изкуство и неговите сценаристи, режисьори, актьори. Същата вечер зрителите ще видят „Урок”, превърнал се в най-награждавания филм със своите 29 международни приза.
Големите класически музиканти са неизменни гости на „Аполония”. Тази година ще чуем една от най-добрите млади пианистки – Пламена Мангова, заедно с цигуларката Албена Данаилова, концертмайстор на Виенската филхармония. Други интересни изпълнители са триото Люси Джийл – цигулка, Александър Сомов – виолончело и Иван Янъков – пиано, цигуларките Зорница Иларионова и Йоанна Каменарска, басът Юлиан Константинов.
Винаги в класическите ни концерти присъстват такива имена и хубавото е, че са толкова утвърдени, че нямат нужда от голямо представяне – казва артистичният директор на „Аполония” Маргарита Димитрова. – Пламена Мангова е изключителна пианистка – тя за първи път ще участва във фестивала. Най-напред ще има рецитал, а после с цигуларката Албена Данаилова ще изнесе камерен концерт. Оказва се, двете досега не са свирили заедно и може би концертът в Созопол ще даде начало на съвместната им работа.
Колумбиецът Хуан Гарсия-Ерерос заедно с музикантите си от цял свят включително българина Стоян Янкулов е едно от най-ярките имена в джаза на тазгодишната „Аполония”. „Интересна китка от националности, обединени от голямата музика”, така ги определя Маргарита Димитрова.
Джазът задължително присъства. Ще имаме концерт на Теодоси Спасов заедно с един индийски музикант, който свири на характерния индийски инструмент табла, и Димитър Бодуров. Друг акцент е концертът в памет на Франк Синатра с Васил Петров и Ангел Заберски-син, както и този на Мирослава Кацарова в памет на Били Холидей – навършват се сто години от рождението на тази изключителна певица. Ще представим също прекрасния състав „Насекомикс”, който през т.г. издаде диска „Великани и джуджета”. В последния ден от „Аполония” пък концерт ще изнесе Милица Гладнишка със секстета на Михаил Йосифов – подготвили са оперна програма, но изпълнена по съвсем различен начин.
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи..
Днес, в рамките на 44-тия фестивал за спортни филми "Златен Паладин" в Палермо (Италия) ще бъде показан филмът на режисьора Николай Илиев "Без..
Българският филм "Стадото", режисиран от Милко Лазаров, е обявен за най-добър филм в международната конкурсна секция на 30-ия Международен филмов фестивал в..