Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вътрешните министри от ЕС на извънредна среща заради миграционната криза

Снимка: europarl.europa.eu

Правителството на Люксембург, което е ротационен председател на ЕС, обяви късно снощи, че свиква извънредна среща на вътрешните министри заради нестихващата миграционна криза. Заседанието на 28-те министри ще се проведе на 14 септември в Брюксел.

Промяната в редовния график в сферата на правосъдието и вътрешните работи се мотивира с "безпрецедентните измерения" на миграцията в и извън ЕС.

Заседанието след 2 седмици ще се фокусира върху политиката на връщане на нелегалните имигранти в родните им страни и преследването на трафикантите на хора, пише люксембургският министър по миграцията и убежището Жан Аселборн.

Доклади ще изнесат представители на агенцията за охрана на външните граници ФРОНТЕКС и Европейското бюро за убежище.

Люксембург не обяви предварително дали отново ще постави на масата за гласуване квотната система за приемане на бежанци, предложена от Еврокомисията. За новите общи правила се иска вот с пълно единодушие.

Повечето държави, както и България, досега отхвърлят задължителните квоти и дори не успяха да се разберат за солидарното разпределяне на 40 хиляди души от Италия и Гърция.

Обявената среща идва след неформалните разговори през уикенда в Париж между силовите и транспортните ведомства на 8 Шенгенски държави + Великобритания, породени от осуетения терористичен акт в международния влак "Талис". Там присъстваха и комисарите по миграцията Димитрис Аврамопулос и по транспорта Виолета Булц, които обещаха законодателни мерки за обмен на данни от списъците с пътници във влаковете, за по-бързото откриване на терористи. На Парижката среща Франция, Германия и Великобритания настояха за незабавно разполагане на пунктове за регистрация с пръстови отпечатъци на мигрантите в Гърция и Италия и публикуване на списък със "сигурни държави", от които да не се приемат бежанци – мерки, които Комисията в Брюксел предложи още през месец май. Бе отправен призив и за поправки в Кодекса на шенгенските граници, срещу което Еврокомисията е против и за което всяка страна-членка отново има право на вето.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!