Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Маргарита Генова: Иновациите в хематологията са ключови за развитието на онкологията

БНР Новини
Снимка: Благородна Георгиева

Националният конгрес по хематология се организира веднъж на всеки четири години от Българското медицинско сдружение по хематология и е най-значимото събитие в тази област. Сдружението обединява 175 лекари, медицински и немедицински специалисти. Тази година събитието съвпадна с ангажимента на България да проведе и Х-ти Балкански ден по хематология, който през последните 10 години традиционно се провежда в балканските държави. Това дава възможност на участниците да се концентрират върху презентации с изключително високо качество, предоставени от лектори от различни страни. Основните теми, застъпени на конгреса, отразяват и най-наболелите проблеми при лечението на онкохематологични заболявания, злокачествени заболявания на кръвта, кръвотворните органи и лимфната система, които представляват най-голямото предизвикателство пред медицината. По последни данни заболеваемостта от онкохематологични заболявания за България се оценява на 147 човека на 100 000 души население и не се отклонява съществено от средните данни за Европа. При повечето онкологични заболявания най-засегнати се оказват представителите на мъжкия пол. От проф. Маргарита Генова, която беше преизбрана за председател на Българското медицинско сдружение по хематология, научихме за това, кои са били по-важните теми, обсъждани на форума:

Можем да кажем, че акцентирахме на лимфомите, които заемат основния дял от злокачествените хематологични заболявания, острите левкемии, най-агресивно протичащите заболявания, които изискват най-голям ресурс. Концентрирахме се върху една група заболявания, наречени миелопролиферативни, на чието лечение беше даден тласък с развитието на новите лекарствени технологии, новите диагностични тестове.

Според проф. Генова основен фактор за ранното откриване на онкологичните и онкохематологичните заболявания са редовните профилактични прегледи при личния лекар. Също така са важни и познанията на специалистите, към които се обръщат пациентите, тяхната способност да разпознаят или заподозрат едно хематологично заболяване. Все още в хематологията няма скринингови програми. Разпознаването на болестта на ранен етап е мечта на всеки един хематолог в така наречената „солидна” онкология. Нашата събеседничка обърна внимание и на един интересен феномен в хематологията. През последните 2-3 години се забелязва повишаване на интереса от страна на младите хематолози към специалността, която бе застрашена от изчезване. В момента към тази модерна професия са се насочили около 30 – 40 специализанти, въпросът е да ги задържим в България.

Попитахме проф. Генова за дискусиите около иновативните лекарства, съвременните концепции в лечението на онкохематологичните заболявания. Ето какво ни сподели:

Да, това са теми, които през последните години не слизат от дневния ред на форумите, и специално в хематологията, която винаги е пионер в тези неща, в нахлуването и разработването на нови медикаменти. Революциите в онкологията, винаги започват от онкохематологията. Таргетната терапия в хематологията придобива все по-голямо значение. При лечение на злокачествени заболявания на кръвта и лимфоидната тъкан, търсим баланс между високоефективното лечение, което да се справи със заболяването. С нахлуването на таргетните медикаменти, този „възел” започва да се разплита. Те са по-щадящи за здравата тъкан и при много от тях очакванията са за по-добър и безопасен профил, което дава добри шансове в хематологията. Например при една от левкемиите, която обричаше пациентите на неизбежна смърт допреди 15 г. и средната преживяемост беше около 3%, към момента има медикаменти, които се приемат през устата, и хората водят нормален живот, имат семейства, с едно на практика неагресивно лечение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кметовете на Тутракан и Олтеница договарят бъдещата фериботна връзка

Очаква се скоро да започне изграждането на фериботна връзка между Тутракан и отсрещния румънски град Олтеница, съобщи във Фейсбук кметът на община Тутракан д-р Димитър Стефанов, след среща с румънския си колега Михайца Бащея. Двамата са уточнили..

публикувано на 28.07.24 в 17:03
Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов (в центъра) дава брифинг в село Гара Елин Пелин за взривовете в складовете за пиротехнически средства - 28 юли 2024 г.

Заради пожар в минно поле на границата с Гърция се чака самолетна помощ от ЕС

България е задвижила механизма за гражданска защита на ЕС и иска самолет за гасене на пожара на българо-гръцката граница, съобщи вътрешният министър Калин Стоянов. За съжаление, пожарът в планината Славянка навлиза в част от българската територия и то..

публикувано на 28.07.24 в 16:32
Рами Киуан

В Париж на олимпиадата Киуан победи поляк и ще се изправи срещу австралиец

Европейският шампион по бокс в категория до 75 кг Рами Киуан направи успешен олимпийски дебют и се прицели директно в златния медал на игрите в Париж 2024. В откриващия си мач от олимпийската категория до 71 кг националът от Червен бряг победи с..

публикувано на 28.07.24 в 16:11