Това, което става по света, ни засяга. И колкото повече си затваряме очите, че ни засяга, колкото повече се затваряме във вътрешните си проблеми, стесняваме хоризонта си, толкова всъщност по-неадекватни сме при взимането на решения вътре в страната. Затова аз бих казала, дали съм аз, дали е някой друг - българите с позиции, които ни свързват със света, отварят прозорец за страната ни и той помага на България. Това казва Кристалина Георгиева в едно свое интервю малко след като поема поста заместник-председател и Комисар по бюджета и човешките ресурси в Комисията Юнкер. Това е вторият й мандат като европейски комисар от България. Първият започна на 9 февруари 2010 година. Още същата година на на 30 ноември тя е обявена за „Комисар на годината“ и за „Европеец на годината“ в годишните награди на електронното издание „Юръпиън войс“ (European Voice) като отличие за нейната дейност за управление на хуманитарните катастрофи в Хаити и Пакистан.
Кристалина Георгиева е икономист и преподавател, доцент в катедра „Икономика“ на УНСС в София, служител и вицепрезидент на Световната банка. Номинацията й за комисар от българското правителство става при извънредни обстоятелства – след като Румяна Желева, бивш външен министър от кабинета „Борисов“, се проваля при изслушването в Европейския парламент. Ресорът на българския комисар се запазва, но от Комисията очакват предложение за друг кандидат. По-късно Георгиева споделя, че международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реагирането при кризи е познат ресор за нея, тъй като Световната банка работи много близко със системата на ООН, с Червения кръст, и затова с благодарност приема предложението на правителството. На 3 февруари 2010 година Комисията по развитие в Европейския парламент изслушва Кристалина Георгиева, която показва задълбочени познания по ресора, който ѝ е възложен.
2013 г. остава в най-новата история на страната като година на протестите. Заради тях през февруари си отива първото правителство на ГЕРБ начело с Бойко Борисов, а дошлото на власт след изборите на 12 май двупартийно управление на БСП и ДПС започва със..
Той беше най-красивият пианист на своето време. Елегантен, горд и недостижим, родил се сякаш с фрак през 1929 година в София . Така берлинският вестник „Ди Велт” описва Алексис Вайсенберг. Роден в София, изключителният пианист получава отлично..
„Вярвам, че дори и талантливият Станислав Стратиев, който написа специално ролята на Велко Кънев в емблематичния филм „Оркестър без име”, трудно би намерил думи на утеха, ако беше сред нас. Велко бе от актьорите, които правят празник в театъра, от..