Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дори малка крачка в съдебната реформа се оказа твърде скъпа

Снимка: БТА

В навечерието на предстоящите промени в конституцията преди седмица коментирахме, че напрежения в съдебната система смущават реформирането й. След гласуването на промените на второ четене напреженията в съдебната система останаха, но към тях се добавиха и напрежения в политическата сфера. Съдийската колегия във Висшия съдебен съвет недоволства, че е дадено предимство на прокурорската. В знак на несъгласие с гласуваните промени, правосъдният министър Христо Иванов подаде оставка, като посочи, че вместо върховенство на закона, в България е дадено върховенство на главния прокурор. Президентът Плевнелиев се солидаризира с правосъдния министър и като заключи, че цената на направения с конституционните промени политически компромис е независимостта на съдебната система, призова за всеобхватна реформа. Премиерът Борисов обаче зае обратна позиция и, като благодари на парламента за проявеното „единство и стабилност“ в критично важно гласуване, по същество изказа подкрепа за бламирането на министъра. В знак на несъгласие с промените лидерът на партия Демократи за силна България Радан Кънев обяви, че оттегля подкрепата си от правителството. Партията заяви, че постъпката на лидера й е негов личен акт и тя продължава да е част от управляващото мнозинство като елемент от Реформаторския блок. Самият Кънев обаче не изключи Демократи за силна България да изпаднат в изолация от дясното пространство. Фалшива новина, че от правителството ще излязат и всички представители на Движение „България на гражданите”, породи в десните редици съмнения, че става въпрос за „приятелски огън”, а в прав текст лидерът на АБВ Георги Първанов допусна, че разпространител на новината е Демократи за силна България. При тези обстоятелства съотношението на силите в парламента остава формално същото, но де факто е по-крехко и от преди. Според Радан Кънев се оформя управление на ГЕРБ, ДПС и АБВ, а това би означавало, че ГЕРБ е избрала да управлява с онези, които свалиха предишното й правителство. Приетите конституционни промени предизвикаха и протести пред парламента с искания за оставка на главния прокурор и кабинета. Промените в конституцията са само малка крачка от съдебната реформа на България, но ще имат не само висока вътрешна, а и международна цена, която ще проличи от очаквания в края на януари догодина пореден доклад на ЕК за напредъка на България в правосъдието и вътрешните работи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Падналият сняг остави без ток селища в Смолянско и Великотърновско

12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян, Девин и Чепеларе заради паднали дървета по електропреносната мрежа. Екипите на EVN са на терен от..

публикувано на 22.12.24 в 09:41

Любители на плетивото се обединяват в общност, за да запазят традиционния занаят

Изработването на плетени изделия е традиционен занаят, който заслужава възраждане и нов живот, вярва Александрина Пандурска, позната с многобройните си инициативи за популяризиране на културни и исторически места в района на Благоевград. По нейна идея..

публикувано на 22.12.24 в 07:10

България изрази съболезнования за жертвите от Магдебург и осъди атентата

"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа президентът Румен Радев в социалната мрежа “X“ по повод терористичната атака над коледния базар в..

публикувано на 21.12.24 в 17:29