Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И при холандското председателство на ЕС съдебната система у нас ще е под лупа

Снимка: архив

От 1 януари Холандия пое председателството на Европейския съюз. По този повод през седмицата се проведе дискусия, организирана от посланика на кралството у нас Томас ван Оорсхот. На тази дискусия стана ясно, че Механизмът за сътрудничество и проверка ще продължи, докато България изпълни всички изисквания. „Следващият доклад ще бъде в края на януари, по-точно 27 януари. Трябва да видим какъв ще е той. В него ще бъдат отразени всички развития от последната година“, заяви Негово превъзходителство по време на дискусията и припомни, че от осем години, два пъти в годината Европейската комисия публикува доклад за напредъка на България и това, по думите му, дава добри резултати. Томас ван Оорсхот припомни още, че преди време британският посланик у нас Ема Топкинс заяви, че в предстоящия доклад Европейската комисия ще има критики, свързани с борбата с корупцията по високите етажи на властта. „Комисията внимателно ще наблюдава дали ще бъде гласуван и в какви срокове антикорупционният закон, станал известен като закона на Меглена Кунева", заяви още дипломатът, който, припомняме пък ние, подкрепи протеста на съдиите заради половинчатата съдебна реформа и изрази съжаление за оставката на съдебния министър Христо Иванов по същия повод.

Знайно е, че Холандия е против влизането на България в Шенген. По темата посланик ван Оорсхот заяви, че системата е „важно постижение за Европейския съюз”, но в момента е под атака. По думите му част от проблемите идват от по-слабия контрол по външните граници на Европейския съюз. Но: „Цел за всички е България да влезе в шенгенското пространство. Всички ще имаме полза от това. Но някои членки правят връзка на членството с върховенството на закона. Защото между двете има връзка. Трябва да има работеща съдебна система", смята дипломатът. А като имаме предвид, че Холандия, в лицето на нейния премиер Марк Рюте, настоява за значително намаляване на броя на мигрантите, които достигат до Европа, става ясно, какво означава това за България като външна граница – хем извън Шенген, хем щит срещу мигрантите, макар и с нереформирана съдебна система. За системата си има доклад.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Археолозите откриха богато погребение на тракийски войн от римската епоха

Ценни и уникални археологически находки са разкрити при разкопки в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода, съобщи БТА. Археолозите под ръководството на Даниела Агре са се натъкнали на вероятна гробница на тракийски аристократ на римска..

публикувано на 22.08.24 в 14:34

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 14

В брой 14 на предаването слушайте : Един българин в Бундестага. Има ли интерес към политическа кариера в България? – интервю с 34-годишния Марин Йотов, съветник в германския парламент; Среща с Бианка Белова – един от най-успешните и..

публикувано на 22.08.24 в 12:00
Веселин Налбантов

Започнаха да изчезват и бягат азиатски работници от хотелите по Черноморието

"Има канал за прехвърляне на работници в Западна Европа", заяви зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов. От хотелите по българското Черноморие съобщиха, че сезонни работници от Непал и Шри Ланка са..

публикувано на 22.08.24 в 10:43