От 1 януари Холандия пое председателството на Европейския съюз. По този повод през седмицата се проведе дискусия, организирана от посланика на кралството у нас Томас ван Оорсхот. На тази дискусия стана ясно, че Механизмът за сътрудничество и проверка ще продължи, докато България изпълни всички изисквания. „Следващият доклад ще бъде в края на януари, по-точно 27 януари. Трябва да видим какъв ще е той. В него ще бъдат отразени всички развития от последната година“, заяви Негово превъзходителство по време на дискусията и припомни, че от осем години, два пъти в годината Европейската комисия публикува доклад за напредъка на България и това, по думите му, дава добри резултати. Томас ван Оорсхот припомни още, че преди време британският посланик у нас Ема Топкинс заяви, че в предстоящия доклад Европейската комисия ще има критики, свързани с борбата с корупцията по високите етажи на властта. „Комисията внимателно ще наблюдава дали ще бъде гласуван и в какви срокове антикорупционният закон, станал известен като закона на Меглена Кунева", заяви още дипломатът, който, припомняме пък ние, подкрепи протеста на съдиите заради половинчатата съдебна реформа и изрази съжаление за оставката на съдебния министър Христо Иванов по същия повод.
Знайно е, че Холандия е против влизането на България в Шенген. По темата посланик ван Оорсхот заяви, че системата е „важно постижение за Европейския съюз”, но в момента е под атака. По думите му част от проблемите идват от по-слабия контрол по външните граници на Европейския съюз. Но: „Цел за всички е България да влезе в шенгенското пространство. Всички ще имаме полза от това. Но някои членки правят връзка на членството с върховенството на закона. Защото между двете има връзка. Трябва да има работеща съдебна система", смята дипломатът. А като имаме предвид, че Холандия, в лицето на нейния премиер Марк Рюте, настоява за значително намаляване на броя на мигрантите, които достигат до Европа, става ясно, какво означава това за България като външна граница – хем извън Шенген, хем щит срещу мигрантите, макар и с нереформирана съдебна система. За системата си има доклад.
В предаването на 21 февруари говорим за Международния ден на майчиния език. Поглеждаме към темата за опазването на езиковото и културното многообразие от два различни ъгъла – имигрантите в България и българите в чужбина. Мечтата на три поколения..
В събота , 22 февруари, ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър...
За трета поредна година расте броят на младите лекари, които искат да останат в България след завършването си. Това показват резултатите от анкета сред 224 български абсолвенти от Випуск 2024 на Медицинския факултет към Медицински университет-София. 74,3%..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава..