Най-важното послание от срещата на върха между Европейския съюз и Турция е, че съюзът си връща контрола върху външните граници – това е нещо, за което настояваме от месеци. Другият положителен елемент е желанието реадмисионното споразумение между ЕС и южната ни съседка да започне да се изпълнява максимално бързо, заяви външният министър Даниел Митов. Като особено важен резултат от срещата той изтъкна, че Турция се е съгласила да приеме обратно всички нелегални мигранти, които поемат от бреговете й към гръцките егейски острови, а Старият континент, от своя страна, се ангажирал да посрещне същия брой сирийци от пребиваващите в страната.
След затварянето на балканския миграционен път няма данни за засилен натиск върху границите ни с Турция, Гърция и Македония, увери още дипломатът.
България е подготвена за всякакви сценарии – беше проведено учение по границата, ангажирали сме ресурса на армията и на Гранична полиция в максимална степен, имаме и план за действие, който е логистично и финансово подкрепен, така че да можем да реагираме за часове на потенциално създаваща се ситуация. Освен това имаме и договореност с нашите гръцки и турски колеги за ранно предупреждение, ако се появят данни за засилен миграционен натиск в посока на България.
На срещата в Брюксел са набелязани и мерки за разбиване на престъпните мрежи за трафик на хора.
Операцията на НАТО в Егейско море сега започва, но се надяваме, че също ще доведе до резултати за намаляване на дейността на трафикантите на хора. И естествено, намерението на Турция да не допуска създаването на нов маршрут – т.е. трябва да е ясно, че този, който затваряме в момента, е приключен и в същия момент не бива да се допуска създаването на алтернативен балкански маршрут. България ще продължи да отстоява позицията, че намерението на Турция трябва да се превърне в конкретни действия, коментира Даниел Митов.
Преди тези изявления дипломатът се срещна със студенти от Университета за национално и световно стопанство, за да обсъди с тях предизвикателствата пред външната ни политика. Той каза, че през последната година страната ни е била домакин на политици с регионално и световно значение и българската външна политика бележи един от най-активните си периоди през последните десетилетия.
По повод на кризата с мигрантите Даниел Митов заяви, че няма вечен бежански статут. Хората, които сега бягат от страни с конфликти, някой ден ще се завърнат и ще участват във възстановяването на собствените си държави, добави той. Министърът прогнозира, че Шенген не само няма да се разпадне, но скоро ще се разшири с още две страни – България и Румъния.
Хибридната война е един от най-сериозните рискове за националната ни сигурност, подчерта Даниел Митов. Чрез пропаганда се прави опит да се разколебае цивилизационния избор на страната ни и да се подкопае националния ни суверенитет. По думите на министъра, цяла Европа е подложена на хибридна „терапия”:
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на ноември се посреща първото младо вино божоле. Традицията вече близо 20 години се..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..