Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекорд на преките чуждестранни инвестиции в България

Снимка: архив

Шестгодишен рекорд отбелязаха преките чуждестранни инвестиции /ПЧИ/ в България през миналата година. Равнище от 1,575 млрд. евро чужди вложения не беше достигано от 2009 г. насам. Според шефа на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев това се дължи преди всичко на икономическата и политическа стабилност на страната, която отбеляза икономически ръст от 3% през 2015 г. и избягна всякакви политически и социални кризи и сътресения.

Малко или много са милиард и половина евро, вложени в българската икономика през миналата година? На фона на предкризисните рекордни през 2007 г. почти 9 млрд. евро инвестирани в „строителния балон”, сумата изглежда малка. В контекста на брутния вътрешен продукт, надхвърлящ 45 млрд. евро, тези чужди капиталовложения също не изглеждат много и способни да дадат някакъв съществен принос в икономиката. Така или иначе обаче, налице е шестгодишен рекорд и ако това се превърне в тенденция, то тя е похвална и окуражаваща.

Положителното значение на ПЧИ в България става още по-ясно като се отчете, че българската икономика е слабо капитализирана. Това означава, че местните капитали не са достатъчни за някакви по-значими инвестиции и в това отношение единствените две решения са ПЧИ и европейските фондове. И по отношение на усвояването на европейските субсидии България отбеляза през миналата година нелоши резултати, като усвои над 90% от предназначените за нея по линия на кохезионната политика средства.

Има и още един аспект, който е много важен, когато говорим за ПЧИ и това засяга секторите и отраслите, в които отиват тези свежи пари. Едно е ако се влагат в бизнеси с ниска добавена стойност, с неясно бъдеще и с несигурни пазарни позиции, другояче стоят нещата, ако парите се инвестират във високотехнологични и рентабилни производства и сектори. В този случай към прекия ефект под формата на повишаване на БВП и разкриването на нови работни места, трябва да се добавят и косвените и каскадни ефекти, които съпровождат по веригата такива модерни икономически решения. В конкретния случай с рекордните ПЧИ в България през миналата година става дума точно за такива вложения. Данните сочат, че най-много пари са вложени в машиностроенето, автомобилната индустрия, високите технологии, както и в аутсорсинга на бизнес процеси.

Експертите смятат, че позитивната тенденция от миналата година ще се запази и през тази 2016 г. От Българската агенция за инвестиции съобщават, че в момента работят по сертифицирането на 14 нови проекта, които в следващите две-три години ще донесат нови 200 млн. евро на България и 3000 нови работни места. Има се предвид и вече проявения чуждестранен интерес към българското биоземеделие и хранителна промишленост, към медицинския и СПА туризъм, за какъвто България има малко конкуренти в Европа. А това е много важно, защото по произход ПЧИ в България са преди всичко европейски с надежди в скоро време по-активно да се включат в тази група и китайците, които всъщност вече направиха първия автомобилен завод в съвременна България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Шест дълги уикенда ще имаме през 2025 година

През 2025 г. в България ще има 249 работни дни и 1992 работни часа, изчисли сайтът за данъци и счетоводство Kik info. Благодарение на официалните празници българите ще се възползват от шест дълги уикенда през годината. Такива ще бъдат дните около..

публикувано на 22.12.24 в 12:19

МВнР: Затруднено е преминаването на ГКПП на Хърватия със Сърбия и БиХ

Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и празнични дни, предупредиха от МВнР. Поради големия брой пътуващи са се образували струпвания на моторни..

публикувано на 22.12.24 в 10:21

Падналият сняг остави без ток селища в Смолянско и Великотърновско

12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян, Девин и Чепеларе заради паднали дървета по електропреносната мрежа. Екипите на EVN са на терен от..

публикувано на 22.12.24 в 09:41