Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирена Станкова – младият глас на Странджа

Снимка: личен архив
От малка мечтаех да стана народна певица – като големите странджански изпълнители, от които съм се учила  споделя Ирена Станкова. Наскоро тя записа няколко песни за фонда на БНР, заедно с Оркестъра за народна музика с диригент Димитър Христов. Разполагаме и с няколко по-ранни регистрации, направени още в детските ѝ години на различни фолклорни конкурси, събори и празници. Сред тях е песента „Вълкана (в)ода налива“ – запис от Националния събор в Копривщица през 1995 г., на който Ирена е получава първа награда.

Ирена е от черноморския ни град Бургас, завършила е музикална паралелка в общообразователно училище. Младата певица се изявява сравнително често на различни сцени у нас, гостувала е в Италия, Хърватия, Русия, Гърция, Македония, Турция. Обикновено изпълненията й съпровожда оркестър „Жарава“, а в последно време – оркестър „Сакар“. Понякога пее и в дует с Лазар Налбантов, с когото също има записи.

Песните, които изпълнявам, са от Странджанската фолклорна област. Първите мелодии научих от моите баба и дядо, които пееха постоянно. Бях съвсем малка, когато се явих на конкурса, посветен на песните на Магда Пушкарова и организиран в град Малко Търново. Тогава тя много хареса моето изпълнение на коронната й песен „Що ме не ожениш, мамо“ и символично ми даде своето име, наричайки ме „младшата Магда Пушкарова“.  Освен от нея съм се учила и от други големи странджански изпълнителки – Калинка Згурова, Янка Рупкина, от които взимах уроци. Голяма школа бяха за мен и конкурсите. През 1995 г. участвах в известния събор в с. Граматиково, спечелих първа награда. През същата година получих първа награда и на най-големия национален фолклорен събор в Копривщица. Имам още много отличия от почти всички форуми за народна музика у нас. Няма да изброявам всички, но бих искала да спомена специалната награда на „Орфеево изворче“ в София, двете ми лауреатства на Фолклорен венец – Божура, първа награда от „Фолклор без граници“ – Албена-Добрич и т.н.

Песните, които Ирена наскоро записа за БНР, също са от Странджанския край. Споделя, че всички са любовни. Събирала ги е от възрастни хора и досега не знае да са записвани от други певци. Талантливата странджанка обича и да експериментира, смесвайки български фолклор с различни стилове музика. След броени дни започва и концертно турне в Австрия, Чехия и Унгария.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20
Снимка: Регионален етнографски музей - Пловдив

Регионалният етнографски музей в Пловдив помага за възраждането на древния занаят плъстене

Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..

публикувано на 13.07.24 в 10:25