Почти цялата изтекла седмица външният министър на България Даниел Митов прекара в Югоизточна Азия, правейки официални посещения в Малайзия и Индонезия. Обиколката е впечатляваща, ако не с друго, то с факта, че в Малайзия български външен министър не бе ходил изобщо, а в Индонезия визита на такова ниво не бе имало от 1965 г. насам. За обикновения българин двете далечни държави може и да се екзотични дестинации, но в реалностите на политическите и икономически отношения нещата не стоят така. И Малайзия, и Индонезия са важни икономически партньори на ЕС, на който България е член, а това слага силен отпечатък върху отношенията й с тях.
Но в разговорите на министър Митов в Каула Лумпур бе отбелязано, че отношения могат да се задълбочават също по линия на АСЕМ /Форума „Азия-Европа”/ и други многостранни формати. България би приветствала малайзийски инвестиции в икономиката си, а от своя страна предлага хранителни стоки и продукти на машиностроенето и електротехниката. С подписването на двустранен меморандум за сътрудничество по правни въпроси се очертаха и възможности за обмен на законодателна информация, и професионалисти в правната област.
Трябва да се отбележи, че визитата на външния министър в Индонезия бе предшествана от работни контакти през последните години на равнище министерства на икономиката и земеделието. Стокообменът с тази държава е скромен, от порядъка на стотина милиона долара годишно, но окуражаващ, предвид факта, че бележи тенденция към чувствителен ръст. България се стреми да привлече търговските потоци от Индонезия към ЕС към своите пристанища на Черно море, а предлага на индонезийския пазар вино, кисело мляко, млечни продукти, етерични масла, пшеница, месо, семена, тютюн, електронни части, машини и др.
Но връзките с Малайзия и Индонезия са благоприятствани не само от качеството на България на член на ЕС, но и от качеството на тези две държави като членки на АСЕАН /Асоциацията на страните от Югоизточна Азия /. ЕС е вторият най-голям външнотърговски партньор на АСЕАН след Китай с търговския стокообмен клонящ към 200 милиарда евро. Това е предпоставка за възходящо развитие не само на икономическите, но и на политическите отношения. Реанимирането на връзките с Малайзия и Индонезия става при благоприятни външни условия и може да се очакват бързи развития.
Шпионската мрежа от българи на Ян Марсалек във Великобритания е имала агентура в Австрия, пишат австрийски и германски медии, цитирани от БГНЕС. Виенската прокуратура разследва българка за шпионаж в полза на руските тайни служби. Между следените от нея..
По информация на българското посолство в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани след терористичната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството е в постоянен контакт с местните..
В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември получихме писмо, че парите за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Това означаваше,..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..
Скулптурата "Пясъчно Рождество в Бургас", която британските творци Пол и Реми Хогарт извайват в центъра на Бургас пред погледите на хората в града, ще..