Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лазаровден е празник на идващата пролет

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Лазаровден е от т.нар. подвижни празници. В календара е ориентиран спрямо Великден – отбелязва се предишната седмица, в събота. Според евангелските писания това е денят на възкресението на Лазар – едно от чудесата, извършени от Христос. В народната традиция обичаят Лазарица, Лазарница или Лазарова събота е част от прехода между зимата и пролетта, но и между смъртта и живота. Според нашата митология, Лазар е владетел на горите и шумаците. Има в ръцете си брадва, сече дървесата и прави ниви за хората. Той идва, за да донесе ново начало за природата, а на момите – венчило. Украсили главите си със зеленина, цветя, а на някои места – с птичи пера, които носят късмет, те обикалят домовете на цялото село и играят лазарските си танци. Според поверието, мома, която не е лазарувала, няма да се омъжи. Има опасност и да я грабне „змей горянин“ и да се ожени за нея. Обредните песни на лазарките (подобно на коледарските) са пожелание за здраве и плодородие. Има благословии за стопаните, за моми и ергени, за деца и невести… Тази обредна обиколка носи на хората от общността радост, късмет и берекет. Домакините даряват момичетата с бели яйца и пари. Парите те ще си разделят по-късно, а яйцата ще боядисат за Великден. Описвайки символичен кръг, лазарките задължително се връщат там, откъдето са тръгнали. Според народните вярвания, кръгът има мощна предпазна сила.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Празник на занаятите на Самоводската чаршия във Велико Търново

Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..

публикувано на 22.09.24 в 10:35
Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..

публикувано на 21.09.24 в 06:15

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45