Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вампири ли са "вампирите" край Дебелт?

„Най-масовото погребение на вампири привлича туристи край Средец“, „И в община Средец ще развиват вампирски туризъм“, „Странджа привлича туристи с вампири“. Това са само част от заглавията, които се появиха след посещението на министъра на туризма Николина Ангелкова в археологическия комплекс Деултум в края на миналата седмица.

По време на визитата е обсъждан вариант под стъклен саркофаг да бъдат показани скелети, които са били открити при проучване на некропол край Дебелт, приковани с гвоздеи за ковчезите си.

За какви погребения става въпрос? Кога са проучени и какво се знае за тези хора? - разказа в ефира на радио Бургас Красимира Костова, директор на Историческия музей в Средец:

Тази ритуална практика при нас се среща от края на IV век, в зората на ранното християнство, а през Средновековието, късното Средновековие и дори Възраждането. Винаги съм споделяла, че имам известни резерви към подобни теми относно вампири. Мисля, че в последните години тази тема се наложи като туристическа анимация, но мисля, че основният акцент в България е огромното културно наследство, срещата на културите от различен характер – тук се срещат и траки, срещат се и гърци, и римляни. Това е единствената колония на ветерани и това е първата римска колония на територията на България… Но тази идея прозвуча, доколко ще бъде реализирана на този етап, аз не мога да кажа.

Иначе това са 17 погребения, които бяха открити през 2004-2005 година. Погребенията са на младежи, юноши на възраст 14-18 години. не на всички може да се определи пола, тъй като почвата е с много силна ерозия и е унищожила част от костната система, но погребаните са приковани със 7, 9, 11 гвоздея, прави впечатление, че са нечетно число.

Вероятно става въпрос или за фамилия, или за определена общност, която е неглижирана в обществото и по този начин са извършвани обредните практики. 

Не може да се говори за вампири при тези погребения, но интересните останки могат да помогнат за развитието на туризма в общината, категорична е  Красимира Костова.

Местната власт подготвя проект и план - сметка за неговата реализация. Така ще бъдат привлечени туристи, които да видят археологически резерват Делтум, мегалитите в Странджа и уникалният Марков камък, който е на 2 500 години.

Чуйте в звуковия файл интервюто на Стефка Бакърджиева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!