Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КвАРТал фест ни напомня за наследството, което трябва да опазим

БНР Новини
Снимка: Райна Тенева

Ако потърсите информация за „Арт квартал“ в интернет, ще откриете стотици примери за такива из цял свят. Подобни квартали има в Лос Анджелис, Оклахома, Портланд, Лондон, Краков, Барселона… Там артистите имат свое пространство, където да създават и излагат творчеството си, а гражданите и туристите – място за незабравима разходка в артистична атмосфера и за среща с най-различни хора и техните таланти.

Примерите за въздействието на  подобни квартали върху развитието на градовете са показателни. През последните години зачестяват идеите за обособяването на  подобна действаща културна зона в София. Една от тях е пилотното издание на КвАРТал фестивал между 16-18 септември, в района на стария еврейски квартал в София. Той е разположен в периметъра между булевардите „Дондуков“, „Васил Левски“, „Сливница“ и „Мария Луиза“. Какво е онова, което го отличава от други градски фестивали, разговаряме с един от организаторите му Мартина Стефанова:

Идеята е чрез него да представим по-големия проект, за който работим, а именно – инициативата „КвАРТал”, която цели обособяването на културен такъв в София. Самият фестивал ще представи на хората от квартала и на прииждащите тук, неговия потенциал малките пространства, уличките, къщите, архитектурно-историческите забележителности. Ще разкрие тези страни на квартала, които са забравени или загубени. Ще поставим акцент върху различните места в района – заведенията, киното, ателиетата,свързвайки ги в общ ансамбъл. Така ще помогнем на хората да усетят мястото, където живеят.


А ето и причината да изберат този квартал за сцена на фестивала:

След изследване на градската среда, установихме, че по-подходящо място за подобен арт и културен квартал в София няма. Всичко тук е събрано на едно място и е създадена почти готова среда. Другата ни цел е да обърнем публичното внимание към този архитектурен резерват и старите къщи, които все още са тук, тъй като една след друга си отиват. Това са сгради, които имат нужда от закрила, защото те създават облика на този стар център.


В рамките на три дни, КвАРТал фест ще ни предложи богата музикална програма, представления, лекции арт работилници и спортни центрове.
Специална обиколка ще покаже сградите с интересна архитектура, както и имоти, които могат  да се наемат за реализиране на различни бизнес и артистични проекти. Предвидени са също и специални гурме и бар обиколки с много изненади. Какво още не бива да пропускаме?

Ще има няколко изложби и  турове, които ще разказват за миналото. Предвиждаме историческа и археологическа разходка. Всъщност това е старият еврейски квартал, който преди години е бил изключително поддържан и облагороден. След това много от хората заминават за Израел. Така кварталът и къщите остават изоставени в по-голямата си част. Именно затова в рамките на фестивала ще бъде отворена синагогата и музеят към нея. Там всеки един ще може да дойде и да чуе повече детайли за историята.


Според Мартина, нуждата от артистичен квартал е повече от видима, тъй като има много енергия и желание той да се създаде. Необходим е и в контекста на културното и социално-икономическото развитие на града.

Дали КвАРТал фест ще даде  сериозен стимул за развитието на независимо  артистично пространство в София, предстои да видим. Надяваме се, тъй като такива артистични практики, трансформиращи  занемарените градски пространства, са шансът за съхраняване и рестартирането на градската култура в българската столица.

Снимки: Райна Тенева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Връчиха българските архитектурни награди за 2024 г.

Новият Фермерски пазар в Благоевград и реконструкцията на Централни хали в София получиха големите награди в конкурса "Български архитектурни награди 2024", организиран от Камарата на архитектите. Надпреварата бе в две категории – за съвременна..

публикувано на 20.09.24 в 12:40

България е част от световното биенале за творчество и занаяти "Хомо Фабер" във Венеция

Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени..

публикувано на 17.09.24 в 09:50

200-годишният "Рибен буквар" напомня за себе си с ново юбилейно издание

През настоящата 2024 г. се навършват 200 години от появата на т.нар. "Буквар с различни поучения". Това е оригиналното заглавие на книгата, по-известна като "Рибния буквар", чийто автор е видният възрожденец д-р Петър Берон. Става дума за..

публикувано на 16.09.24 в 09:05