Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпада ДДС при дарения на храни с изтичащ срок на годност

НС възложи на Сметната палата одит на действията на Държавна агенция "Закрила на детето"

| обновено на 07.09.16 в 11:57
Снимка: БГНЕС


Да отпадне ДДС при дарения на храни, чийто срок на годност изтича, реши на първо четене Народното събрание. Това стана по предложение на Реформаторския блок /РБ/. Според вносителите облекчението е от полза за т.нар. "хранителни банки" и за всички, които предоставят социални услуги.

Дарените храни и хранителни продукти не могат да са предмет на възмездни сделки и ще се ползват единствено в обществена полза, обясни един от вносителите на законопроекта на РБ Петър Славов

Тези 670 хиляди тона, които ежегодно се изхвърлят, по данни от публичния сектор, ако се направи една проста сметка, ще видите, че те ще бъдат достатъчни за близо милион и половина души да бъдат нахранени всеки ден с по три яденета на ден, т.е. да живеят един нормален живот. Това е годна храна, която в последните 30 дни от срока й на годност ще бъде предоставяна на тези хора и те ще могат да я консумират по един нормален начин. И за бюджета редица ползи ще възникнат, тъй като няма да има необходимост с бюджетни средства да се купуват средства за много социални институции, към които тези организации и хранителни банки могат да насочват тази храна, така че - ползата е и за държавния бюджет, и за фиска. 

Депутатът от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия Менда Стоянова каза, че ГЕРБ ще подкрепят тази идея на първо четене, но за второ четене ще предложат редица промени, защото, по думите й, при добрите предложения дяволът е в детайлите:

За да реализираме наистина тази идея и да не се провали така, както се проваляха предходни идеи, и да не напълним за кратко време джобовете на някои недобросъвестни производители, търговци или находчиви бизнесмени, мисля, че трябва да имаме един комплексен подход - ще отидат ли тези храни до тези, които ние желаем да получат тази помощ, или някъде по пътя част от тях ще отиде в други посоки и ще бъде реализирана неправомерно?

Парламентът възложи на Сметната палата да извърши одит на действията на Държавна агенция "Закрила на детето". Проверката ще е по отношение на разходването на финансови средства за изготвяне на техническо задание по проект "Детство за всички" и провеждането на обучения, и сключените граждански договори по проектите по Оперативна програма "Административен капацитет". Одитът трябва да се извърши от 1 октомври до 31 декември.

Това е първият за новия политически сезон парламентарен блиц контрол. При тази процедура на въпроси отговарят премиерът Бойко Борисов и неговите заместници.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!