Ръчно изработени бижута, дрехи и чанти уникати от естествени материали, изящни аксесоари за дома, пъстри играчки, майсторски плетива. Това са част от изделията, които бяха представени на поредното издание на вече традиционния фестивал за ръчно творчество, който се провежда в НДК. Този път името на фестивала беше Код Есен и както винаги досега посетителите му се наситиха с красотата, създадена от майсторите на ръчното творчество.
Основен двигател на събитието е Ваня Щерева, актриса, певица и писателка, за която ръчно направените неща са най-голямото изкушение сред заниманията й. Ето какво разказа тя за фестивала:
Организира се четири пъти годишно с наименование Код: Любов, Лято, Есен и код Коледа, като коледното и любовното издание са подаръчно насочени. Код Лято и код Есен са повече за ценители, модни колекции на дизайнери, нови колекции на бижута, според съответния сезон. Идеята за фестивала е на Мирослав Боршош – директор на НДК.
Изделията на Ваня приковават погледа, те са изящни, в наситени цветове и интересни форми. Актрисата разказва как е влязла в света на ръчното творчество.
Това е първото ми занимание, преди пеенето и писането. В ученическите ми години заедно с една приятелка събирахме отпадъци от завод за платове, изработвахме кукли и ги продавахме много успешно. После в театралната академия първоначално учех куклено актьорско майсторство, преди да завърша драматично, и там сами си правехме куклите. По някакъв начин цял живот куклите са вървели с мен. Сега вече правя много по-малко кукли, а повече бижута и дрехи. Бижутата, дрехите, аксесоарите са основното ми занимание, когато човек прави нещо насериозно и има амбиция да се развива в дадена посока, е по-добре да се посвети само на него. Ръчно изработените неща са ми интересни, това ме прави щастлива и това работя сега.
Има ли интерес към този тип изкуство в България и как се развива?
С огромна сила се развива. Има две категории автори на ръчно правени неща, едните са професионалисти, те се занимават само с това, стараят се, правят добри снимки на нещата си. Има и друг тип, „направи си сам“. Например хора, които събират шишарки и ги украсяват. Ние избягваме втория тип. На този фестивал искаме да показваме добри идеи, оригинални, лични, а не копи пейст от картинки в интернет. За това издание мислех, че селекцията е по-слаба, защото много от творците още са в почивка и на тяхно място участват нови и непознати за мен автори. Приятно съм изненадана и ми се струва, че картината е много приятна. Следващият фестивал ще бъде с код Коледа, от 1 до 6 декември. Много автори правят красиви декорации и затова решихме да го организираме по-рано, преди хората да са си купили украсата за Коледа, защото нашите творци изработват великолепни коледни играчки.
Една от участничките във фестивала е и Деница Дешева, която се занимава професионално със стъкло и керамика. Представя своите ефирни бижута от стъкло и сребро, както и малки украшения.
Тук представям малките си изделия. Запалих се по бижутата в университета. Обичам да работя с плоско стъкло и моите бижута са един вид малки витражи в сребърна рамка. Те са прозрачни, имат сребърен обков, и приличат на прозорче, през което минава светлина и цветът се променя. Нещата ми са по-скъпи, защото това е ръчен труд и не всеки може да си ги позволи, за съжаление. Според мен, този фестивал трябва да бъде посетен, тъй като е отворен за много хора и е важен форум за този тип изкуство.
Снимки: Христина Тасева и личен архив
Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с кмета на Лос Анджелис Карън Бас. Йотова беше на посещение в американския град по повод откриването в музея "Дж. Пол Гети" на изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и..
Ако политическата криза продължава, пропуснатите ползи ще достигнат праг, от който нататък българският бизнес ще започне да губи необратима конкурентоспособност заради назряващи дефицити в образование, здравеопазване, инфраструктура, регионално..
Любителите на японската музика ще могат да се насладят на концерт на традиционни японски барабани тайко в изпълнение на групата Wadaiko-Sai - Япония. Концертът ще се проведе в столичната Зала "България" от 19 ч. като част от Дните на японската..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври...