Деветото издание на Детския фолклорен фестивал „Орфей пее с морето” привлече талантливи българчета от 37 селища на страната, за да покажат уменията си в народната музика и танц. По традиция предимство имат съставите и солистите от малки населени места. Първоначалната идея на главния организатор г-н Пламен Георгиев е да превърне в празник детските участия по време на форума, насърчавайки ги с различни концертни изяви. За разлика от нароилите се многобройни фестивали, в които изпълнителите заплащат определена такса, „Орфей пее с морето” се осъществява с благородна цел. Г-н Георгиев изцяло финансира събитието, предоставя хотелската си база в гр. Приморско и обезпечава пребиваването на децата по време на фестивалните дни.
Съорганизатори са музикалните училища за фолклорни изкуства в Котел и Широка лъка, а участията на представителните им ученически състави са мотив за малките самодейци да продължат образованието си в специализираните гимназии. Тази година отново се откроиха редовните участници във фестивала. Сред тях са Фолклорен ансамбъл „Орфей” – гр. Чепеларе, детските фолклорни групи „Медени звънчета” – гр. Самоков и „Белчинче” – с. Белчин, Самоковско, Фолклорен ансамбъл от с. Драгиново, Велинградско, Фолклорна формация „Торлашки напеви” – гр. Монтана, Детско-юношески фолкорен ансамбъл – с. Неделино, децата от гр. Рудозем, с. Гавраилово и др. А танцовите трупи от с. Трилистник, с. Крислово, с. Катуница, гр. Шумен и гр. Казанлък предизвикаха фурор с темпераментните си хора. Фестивалът няма конкурсен характер. Малко преди началото на учебната година, децата просто се наслаждават на прекрасните условия, осигурени от организаторите, на радостните изживявания от игрите на плажа през деня и вечерните концерти на сцената.
Ето какво сподели артистичният директор на фестивала „Орфей пее с морето” – Илиана Найденова:
За девети път през септември песните и музиката на Орфей се сляха с шума на морето в Младежкия център „Хелиос” – Приморско. За девети път това прекрасно място посрещна младите творци и техните ръководители. Целият сезон преди това беше изключително добър. През август се проведе Международният фолклорен фестивал „Българска роза”. За първа година се проведе и поп-рок фестивал „Ноти по пясъка”, а за младежкия фестивал „Орфей пее с морето” имаше продължение - до 14 септември се изявяваха групи от самодейци на различна възраст. Във времето на утвърдена глобализация, именно фолклорът има призванието да отрази идентичността на един народ. Затова трябва да го съхраняваме чрез такива фестивали, където имат възможност да се изявяват колективи от училища, читалища и да насърчаваме приемствеността. За такава приемственост можем да говорим за колективите от Чепеларе, Рудозем, с. Дрангово. Те се явяват с целия си блясък – малки и възрастни гайдари. Силно впечатление правят винаги гайдарите от ФА „Орфей” – гр.Чепеларе с ръководител Илия Учиков, гайдарският състав „Дельо хайдутин” от Рудозем – ръководител Тодор Кайков. Тази година за щастие имаше и нови открития. Лично за мен бе изненада един добър гайдар от с. Костиево. Организаторите са си поставили благородната задача да дадат възможност на деца и младежи да се срещат, да обменят творчески опит, което е важно за съхранение на фолклора. Фестивалът е част от културния календар на Министерството на културата. Силно се надявам следващото десето издание да продължи повече дни и да посрещне повече изпълнители. Ще цитирам г-н Пламен Георгиев, който казва: „Трябва да има изключително много духовен живот, за да съхраняваме българските традиции, нашите деца да растат с гордост, да знаят какво имаме като история, като музикален фолклор. Това е важно за всички ни.
Снимки: личен архив
На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..
Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..