Съветът по правосъдие и вътрешни работи на ЕС дискутира тази седмица в Люксембург нуждата от ускоряване на процесите по техническото подсигуряване на външните граници на съюза. На форума Германия постави въпроса и за бърза промяна в правилата за предоставяне на убежище и реформиране на т. нар. Дъблинска система до началото на 2018 г.
В тази връзка вътрешният министър Румяна Бъчварова пледира реформата в дъблинските правила за даване на убежище да създаде справедлив механизъм, който отчита географското и икономическото положение на държавите в ЕС и да не води до натоварване на страните от предната линия. Министрите одобриха нов пътен документ за самоличност, който да улеснява репатрирането на нелегални имигранти в родните им държави. От защитните и техническите характеристики на документа се очаква да улеснят признаването му от трети страни и да ускорят връщането на хора без право на пребиваване в ЕС. За България въвеждането му ще е от съществено значение, защото би допринесло да се прекрати тревожната тенденция мигранти с редовно издадени документи от Агенцията за бежанците да се опитват да напуснат страната в посока към ЕС не веднъж, а многократно. По време на заседанието в Люксембург в София бе съобщено, че по разпореждане на премиера Бойко Борисов след очакваното приемане на промени в Закона за МВР ведомството ще започне да назначава на трудов договор служители за съдействие при граничния контрол и охраната на държавната граница с право да използват физическа сила и помощни средства като белезници, каучукови, пластмасови, щурмови и електрошокови палки и други. Мярката подсказва, че властите подготвят нов, по-строг режим на третиране на незаконните мигранти. За такова намерение говори и идеята 15милиона от предоставените от ЕС 160 милиона евро за справяне с бежанската криза да се вложат в изграждане на отдалечени от населени места кризисни центрове от затворен тип, където настаняваните да бъдат охранявани до изясняване на тяхната самоличност и произход.
В Люксембург вътрешният министър Румяна Бъчварова изрази и задоволство, че новата Европейска агенция за гранична е брегова охрана е започнала да действа първо на територията на България и отбеляза, че контролът на миграционния натиск вече е засилен не само по българо-турската, но и по българо-сръбската граница. Германия и Австрия настояха въведените извънредни проверки по границите на свободната за движение зона в Европа да продължат и след изтичането на крайния им срок в средата на ноември. Въпросът вече не е дали да има нов режим, а кога ще се усетят мерките от него.
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България. Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
В неделя, над повечето райони в Западна и Централна България облачността значително ще се разкъса и намалее и ще бъде предимно слънчево и почти тихо. В сутрешните часове на места в равнините и низините ще има намалена видимост и на отделни места..
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на "БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..