Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заваляха обвинения по високите етажи на властта

БНР Новини
Снимка: архив

Прокуратурата задържа във вторник изпълнителния директор на Агенцията по рибарство и аквакултури Янчо Янев и още двама души за злоупотреба с европейски средства с използване на неверни данни. Случаят е сериозен, не само защото агенцията управлява бюджет от 113 милиона евро, но и заради това, че още преди назначаването на досегашния й директор, в нея имаше цяла поредица скандали.

Два дни преди задържането на Янев, прокуратурата поиска да бъде снет имунитета на председателя на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев по обвинение, че като министър на енергетиката в първото правителство Бойко Борисов умишлено е нанесъл щети за над 4.5 млн. евро на Националната електрическа компания (НЕК). Търси му се отговорност за това, че след като през март 2013 г. правителството и парламентът прекратиха проекта АЕЦ „Белене”, той не е спрял договора с компанията „Парсънс”, сключен за консултантски услуги по проекта. Пак във връзка с проекта „Белене“, но седмица преди това, прокуратурата подведе под отговорност и бившите изпълнителни директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян за щети над 77 млн. евро, свързани с продажбата на стария реактор от АЕЦ „Белене”. За това, че не е упражнил контрол върху тях, обвиняем стана и бившият министър на икономиката и енергетиката от кабинета на Сергей Станишев – Петър Димитров. През октомври същият стана обект на санкции заедно с други двама бивши министри на БСП. Той бе освободен от длъжността член на управителния съвет на държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“. Бившият министър на енергетиката Румен Овчаров бе отстранен от борда на рафинерията Лукойл – Нефтохим, а бившият министър на строителството Асен Гагаузов – от длъжността представител на Българския енергиен холдинг в компанията „Ай Си Джи Би", ангажирана със строежа на българско-гръцката междусистемна газова връзка.

Твърди се, че във всички тези случаи на търсене на отговорност политически мотиви няма, и като аргументи в полза на това това се изтъква, че сред санкционираните има не само социалисти, но и висши ръководители, назначени от управляващата партия ГЕРБ. В подкрепа на тезата за отсъствие на политическа мотивация се цитира и обстоятелството, че обвиненията не се предявяват от изпълнителната власт, а от прокуратурата, и не се атакуват решения от политическо естество, а финансови нередности. Не всички обаче споделят това. Петър Димитров, например, смята че зад подвеждането му под отговорност от прокуратурата в качеството на министър има предизборни цели. А че Димитров и Овчаров са отстранени от функциите си в държавни предприятия поради това, че са били министри от БСП, признава и самият Делян Добрев от ГЕРБ.

Българската общественост и преди това е занимавана с обвинения към представители на държавната администрация, но не помни в резултат от тях да са произнасяни присъди. Присъди ще се очакват и сега, и по тях ще се съди за истинската мотивация на предприетите санкции. Не показни действия, а влезли в сила присъди се очакват не само в България, но и в ЕС.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Есенно море, ноември

Есенното слънце в събота ще грее без да топли

В събота , 19 октомври, рано сутринта в равнините ще има условия за слана, а по поречията – за краткотрайна мъгла. През деня ще е предимно слънчево с умерен вятър от изток. Минималните температури ще са от минус 2° до 6°, в София – минус 2°...

публикувано на 18.10.24 в 19:45

България днес - 18 октомври 2024 г.

Днес почитаме Св. Злата Мъгленска, избрана за небесна застъпница на българите по широкия свят. Неслучайно днес стана известно и че Радослава Недялкова от Милано е най-новата притежателка на наградата Българка на годината "Св. Злата Мъгленска"-2023...

публикувано на 18.10.24 в 19:00
Марсело Тарапов

Контраадмирал Марсело Тарапов: България и Аржентина развиват ползотворна съвместна дейност на Антарктида

Първата българска изследователска експедиция на Антарктида е през пролетта на 1988 г. и с нея се поставя началото на последователни научни изследвания на родните изследователи върху Ледения континент. " Това са най-екстремните условия, в които..

публикувано на 18.10.24 в 14:45