Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На урок по музика в БНР

Музиката на Радиото се среща с децата

Снимка: БНР

В края на октомври БНР отново отвори врати за малките меломани с поредното издание на своята Музикална образователна програма. Срещата бе с Оркестъра за народна музика на БНР. В емблематичното Първо студио музикантите и диригентът на ансамбъла представиха пред любознателните деца и ученици отделните инструменти и демонстрираха как звученето им се вписва в оркестъра. Беше обърнато специално внимание на типичните за българския фолклор неравноделни ритми. Представени бяха типичните инструменти и характерните особености на различните фолклорни области на България, а диригентът на ансамбъла Димитър Христов увлекателно и достъпно разказа за красотата на автентичния фолклор.

Децата се вълнуват от посещението си в сградата на медията, в студиата. Имат възможността да разгледат музейната експозиция във фоайето, показваща развитието и престижа на БНР.

В своеобразна анкета-интервю се виждат възторженото мнение на децата, дошли на концерта на ОНМ на БНР, част от програмата, преди да влязат на концерт в Първо студио на радиото и техните очаквания.

Петокласникът Денис Делян Буновски казва:

Тук съм, защото някои инструменти ме интересуват и искам да се науча да свиря на китара или пиано. Харесвам също тромпета и арфата, но и много други. Идвам, за да се запозная с китарата. Научих за програмата от учителката ми Вяра Николова. Никога не бях влизал в сградата на БНР и ми харесва, защото е много голяма и хубава. Харесвам и класическата музика и операта и ще посещавам и други такива концерти от програмата.

Най-малкият зрител на концерта Йоан е едва на три години, но убедено споделя интереса си към музиката и музикалните инструменти:

Дошъл съм на концерт с мама. Харесва ми музиката и най-много инструментът контрабас.

Стоян Косов от втори клас знае от какво се интересува и какво ще слуша:

Народна музика и нейните инструменти. Познавам цигулката, акордеона, пианото, барабана, гайдата, тъпана и гъдулката. Баба ме доведе на концерта, след като чула за него по радиото.

Божидара Хохолова разказва за интересите си:

Искам да видя как се свири на някои инструменти, затова съм тук. Познавам някои от тях. Занимавам се с музика. Свиря на пиано и пея.

Следващият участник в анкетата е с изявени интереси към българската фолклорна музика и нейното изучаване. Ето неговите думи:

„Казвам се Николай. На 13 години съм и съм в седми клас на Националното музикално училище „Л. Пипков“ с народно пеене. Дойдох, за да чуя Оркестъра за народна музика на БНР. Разбрах за тази програма от учителя си по народно пеене.“

Музикалната образователна програма на БНР винаги е съобразена с възрастта на младите слушатели. За най-малките тя е просто игра. За тях е най-вълнуващо да докоснат инструментите и да посвирят на тях. Музиканти от Симфоничния оркестър на БНР им показват, помагат и обясняват. Учениците се запознават и с историята на музиката. За тях има малки музикални задачи. От тази година в програмата на медията участват и хористите от Смесения хор и Детския радиохор. Те разкриват пред подрастващите невероятните възможности на човешкия глас и красотата му в оперната и хоровата музика.

Следващите срещи на деца и ученици със Симфоничния оркестър на БНР ще са на: 17 ноември 2016 г., 15 декември 2016 г., 12 януари 2017 г., 26 януари 2017 г., 23 февруари 2017 г., 9 март 2017 г., 23 март 2017 г., 6 април 2017 г., 18 май 2017 г. и 8 юни 2017 г. Участието на деца и родители в образователния форум е напълно достъпно и безплатно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Песните на Кичка Савова събират млади таланти на майсторски клас в Пловдив

На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..

публикувано на 07.11.24 в 10:50

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45