В близките дни България ще екстрадира за родината им с полет до Кабул първата група афганистански мигранти. Става въпрос за около 50 души, които бяха замесени в безредиците в центъра за прием на мигранти в Харманли. Всички те са влезли в България нелегално, нямат уреден статут на територията на страната и сами са пожелали доброволно да бъдат върнати в Афганистан. Доброволно, защото не се е сбъднало желанието да продължат към заветната цел – богатата Западна Европа, към която България е само транзитен пункт. Екстрадирането на първата група бе ускорено след разговор между премиерите на двете страни – Бойко Борисов и Абдула Абдула, проведен на 1 декември. В страната остават още около 5 хиляди афганистански мигранти, чиято съдба ще бъде сходна и във висока степен зависи от предстоящо споразумение за реадмисия между двете страни. По договорка на премиерите започва активна подготовка на документа под ръководство на вътрешните министри.
Афганистанците са значителна част от незаконно влезлите в България чужденци, но екстрадирането им не облекчава много миграционния проблем. След миграционното споразумение на ЕС с Турция притокът на нови мигранти от южната съседка чувствително намаля, но същевременно се засили миграционният натиск от България към Западна Европа през съседни балкански държави и най-вече през Сърбия. Така миграционният проблем стана предимно вътрешен, защото усилията на властите се пренасочват от възпиране на притока на мигранти към засилване на контрола върху придвижването на вече приетите вътре в страната и париране на опитите им за нелегално излизане в посока Запад. Новите притесненията се допълват и от сигнали за предстоящо увеличение и на броя на мигрантите, връщани на България от Западна Европа. Тази седмица завърши с оспорване на ефективността на изпълнителната власт при решаването на бежанския проблем и упреци, че подценява не само миграционния натиск по суша, но и вероятността той да дойде и по море. Започва седмица с очаквания за репатриране на афганистанци. Какво ще последва в процесите на миграция и техните посоки е трудно да се предрече.
Ваксини срещу Covid-19 на стойност над 145 млн. лв. са били бракувани в периода 2022-2024 г. Това се разбира от отговор на депутатски въпрос на служебния здравен министър Галя Кондева. Става дума за повече от 5 млн. дози ваксини на седем компании,..
С историческа възстановка в столичния Северен парк беше отбелязана 147-ата годишнина от освобождението на София от османско владичество. 147 години от освобождението на София " Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни..
Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата “Как се пише” на Българското национално радио очаква отговори на този въпрос от своите слушатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите...
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Столичната зоологическа градина се похвали с рекорден брой животни, родени през 2024 г. “ Нашата глутница от вълци се увеличи с девет млади вълчета...