След като и Реформаторският блок върна на президента Росен Плевнелиев възложения му мандат за съставяне на правителство, интригата дали при сегашния парламент ще има редовно такова отпадна, но отстъпи място на нова: кога и как ще се проведат предсрочните парламентарни избори.Че тези избори са вече неизбежни, отбеляза самият президент при връщането на мандата. Възможните развития при новата ситуация бяха очертани в хода на изтощителните политически консултации през последния месец, но ясни отговори на този етап няма.
Ясно е, че датата на провеждане на предсрочните избори зависи от новоизбрания държавен глава Румен Радев, тъй като в последните три месеца от мандата си действащият президент няма такива компетенции. Радев може да упражни това си конституционно задължение само след като встъпи в длъжност на 22 януари догодина. Тогава той ще може да назначи и служебно правителство, което да подготви осъществяването на изборите. Социалистите, с чиято подкрепа бе избран новият държавен глава, искат избори в края на март, а ГЕРБ предпочитат началото на април. Разлика в предпочитаното време е малка, но вероятно от немалко значение за двете основни партии в страната. В крайна сметка обаче, по-важен е въпросът за правилата, по които ще се проведат изборите.
ГЕРБ пледират да бъде уважена волята на избирателя, категорично изразена на националния референдум, проведен едновременно с неотдавнашните президентски избори, в България да бъде въведена мажоритарна избирателна система в два тура. Зачитането на тази воля несъмнено ще донесе на защитаващите я политически сили електорални предимства, предвид факта, че тя бе изразена от 2,5 милиона души. Според всички експерти, мажоритарна система от този вид би благоприятствала най-големите партии, каквито са ГЕРБ и БСП, но БСП е за мажоритарна система от смесен тип, различна от пожеланата на референдума.
Голяма дилема е също дали промяната в избирателната система да се направи сега, или по-късно, от следващия парламент. Промени в изборните правила бяха внесени, при това доста драматично, една седмица преди референдума и радикална смяна на системата отново в последния момент не е приемлива за всички. Дори и за малкия партньор на ГЕРБ в отиващата си коалиция – Реформаторския блок, който я смята за “опасна“ и способна да вкара в парламента хора със съмнителна репутация. Неприемлива е и за доскорошния извънкоалиционен съюзник на тази коалиция – Патриотичния фронт. Идеята за незабавно въвеждане на мажоритарна система е неприемлива и заради това, че отиващият си парламент няма време и политически ресурс за толкова сериозна промяна. При това положение на нещата предсрочни избори при мажоритарна система в два тура изглеждат нереалистична перспектива. Нереалистична, но не и изключена, защото както показаха опитите за съставяне на правителство, обратите в България са политическа практика, която не бива да подценяваме.С историческа възстановка в столичния Северен парк беше отбелязана 147-ата годишнина от освобождението на София от османско владичество. 147 години от освобождението на София " Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни..
Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата "Как се пише" очаква отговори на този въпрос от своите читатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите. Платформата провежда анкета за..
Столичната зоологическа градина се похвали с рекорден брой животни, родени през 2024 г. “ Нашата глутница от вълци се увеличи с девет млади вълчета. Роди ни се малка зебричка, антилопи от вида кана, няколко гривести козирогчета. Имахме попълнение и..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан...