Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 години след влизането в ЕС българите остават еврооптимисти, но разколебани

БНР Новини
Снимка: архив

На 1 януари т.г. се навършиха 10 години от приемането на България и Румъния в ЕС. Вчера говорител на ЕК отправи поздравления към двете страни като отбеляза, че те вече са жизнени членки на съюза. Дали защото е в политическа криза или по други причини, България не отбеляза тържествено годишнината.  „Липсата на фанфари“ по повод на събитието престижното издание EurActiv определи като признак, че разширяването на ЕС вече не е на мода, но социологически проучвания показват, че макар евроентусиазмът на българите да се е поохладил, те продължават да се еврооптимисти. Според „Галъп интернешънъл“, България продължава да е една от най-проевропейски настроените държави. В потвърждение агенцията изтъква, че в края на 2016г. само 26% от българите биха гласували за излизане от съюза. През 2015-та обаче искащите напускане бяха само 18% и увеличаването им с 8% за една година е свидетелство за разколебаване след оптимистите.

Десет години след влизането си в ЕС България наистина е по-стабилна и просперираща. След присъединяването нейните граждани могат свободно да пътуват до страни от съюза не само за туризъм, но и за да работят или да учат. Евростат отчита, че за последното десетилетие от БВП  се е повишил от 28,7 на  45 милиарда евро, а докато през 2007 г. БВП на глава от населението е бил 41% от средния за ЕС, сега той клони към 50%. Минималната заплата е нараснала от 46 на 236 евро, а средната от 205 на 483 евро. Според изследвания на Евробарометър, през 2007г. като доволни от живота са се определяли 36% от българите, а днес такива са 51 на сто. Въпреки това обаче, България си остава най-бедната държава в ЕС, а 5 от 6-те й региона са най-слабо развитите в общността. В ЕС няма страна с по-нисък БВП на глава от населението, с по-ниска производителност на труда, с по-ниска конкурентоспособност и с по-незадоволителни социални, екологични, демографски, институционални, здравословни, корупционни и други показатели. Десет години след присъединяването към ЕС България продължава да е обект на мониторинг от страна на Европейската комисия в сферата на правосъдието и вътрешния ред. Както статистиката, така и социологията показват, че фактически успехи има, но те са относителни. В масовото съзнанието на българите отговорността за това е предимно на националните, а не на европейските политици и институции, за което убедително говорят ниските рейтинги на парламента и правителството.

Нереализираните очаквания за по-бърз подем след приемането в ЕС са свързани най-вече с фактори от икономическо естество, но основания за скептицизъм и разочарование дават също други обстоятелства. Например това, в деня, в който се изпълниха десет години от членството й в ЕС, България стана и първа страна в неговата историята без собствен представител в Европейската комисия, защото след като подаде оставка, досегашният вицепрезидент на комисията Кристалина Георгиева вече е на работа в Световната банка. Заради политическата криза нов български кандидат за еврокомисар може да бъде номиниран не по-рано от края на този месец, когато новоизбраният президент Румен Радев назначи служебно правителство. Вероятно е обаче номинацията да бъде отложена до формирането на ново редовно правителство след изборите напролет. От формирането на това правителство до началото на първото българско председателство на ЕС, започващо в началото на 2018г., ще има едва 6 месеца, което генерира в масовото съзнание съмнения във възможностите за добра подготовка за това голямо изпитание по европейския път на страната. Съмненията и резервите още не са прераснали в отрицание и в ръцете на политиците е да покажат, че основания за такова няма.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пътната агенция има вина за катастрофата с македонски автобус на магистрала "Струма"

Частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала "Струма" , при която загинаха 45 души от Северна Македония има и Агенция "Пътна инфраструктура", реши Окръжният съд в Перник. Катастрофата стана около 2.00 ч. на 23 ноември 2021 г., на 31-ия..

публикувано на 09.01.25 в 09:05

Автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България

Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..

публикувано на 09.01.25 в 07:10

Зелен билет за градския транспорт в София за два дни заради мръсния въздух

След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..

публикувано на 09.01.25 в 06:10