Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се родят приятелства и връзки, за които различността не е от значение

Международен ден в памет на жертвите на Холокоста

БНР Новини

На 27 януари отбелязваме Международния ден в памет на жертвите на Холокоста.  На тази дата през 1945 година са освободени оцелелите от един от най-големите концентрационни лагери в Европа - „Аушвиц“. Макар в началото лагерите да са служели за разправа с противниците на нацистите, там, наред с евреите, намират  смъртта си и хора с увреждания, роми , славяни. Нашата отговорност е да преминем отвъд формалните церемонии и отмятането на поредната дата в календара с паметни събития, заяви по повод на възпоменанието председателят на Организация на евреите в България „Шалом“ д-р Александър Оскар:

На 27 януари трябва заедно да си спомним геноцида на милионите невинни хора, които нацисткият режим и неговите съюзници, класифицираха като нехора заради тяхната етническа принадлежност,  заради техните възгледи, сексуална ориентация или други причини. Трябва да си спомним всички измъчени, унижени и убити, жертви на криминалната идеология на националсоциализма. Техните животи бяха ограбени, а те самите - лишени от човешкото си достойнство. Трябва да си спомним и оцелелите, за които ужасът от войната никога няма да избледнее. Те все още са сред нас, но с всяка изминала година остават все по-малко. Заедно с тях избледнява и паметта за най-тъмния период в човешката история. Така, както всички отговорни за извращенията по време на Втората световна война трябва да получат своята справедлива присъда, така не трябва да забравяме и тези, които рискуваха собствения си живот, за да помогнат на хилядите обречени да умрат

Снимка

На организираната пресконференция по повод Международния ден в памет на жертвите на Холокоста бе представен и предстоящият съвместен проект на ОЕБ „Шалом“ със Столична община, насочен към образованието на деца от различни социални групи. Още за него от Наталия Тодорова, координатор на проекта за България:

Проектът се казва Бейт.Основната му идея е да трансформира градската среда в платформа за дебат и диалог сред децата.  Събираме в сърцето на столицата, на място, което е наситено с историческо и културно наследство, деца от училища в различни райони на града. Използвайки тази градска среда, ние насърчаваме децата да си служат с нея като с учебник, от който могат да извлекат изключително много информация. Мотивираме ги да работят заедно един с друг, с хора, които досега не са срещали. Окуражаваме ги да изследват средата и историята на града си, да се запознаят с другите му жители. Ще търсим заедно исторически въпроси, за които ще говорим, ще ги интерпретираме и ще им дадем ново значение.

Целта на проекта е в рамките на два дни да накара деца, които никога не са се срещали, да създадат нещо заедно, да се опознаят, да преодолеят различията помежду си  и да си бъдат полезни взаимно. Така ще се родят приятелства и връзки, за които различността не е от значение. Тази година проектът ще се проведе за първи път в София през май и юни. Мястото е пространството около Ларгото, като средище на различни религии и култури.

Снимки: БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Военни автоколони ще преминат през страната ни за мащабно учение на НАТО

От днес до вторник през страната ни ще се придвижват първите военни автоколони за участие в учението Steadfast Dart 2025 на НАТО на територията на Румъния. Предвижда се в продължение на три месеца алиансът да разположи 10 хил. военни на източния си..

публикувано на 12.01.25 в 11:05

Столичната община осигурява "По-голям брат/сестра" на децата в социални институции

Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..

публикувано на 12.01.25 в 09:07

Кои са изобретенията със знак "Направено в Унгария"?

Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..

публикувано на 12.01.25 в 07:30