Световноизвестна софтуерна компания направи неотдавна свое проучване за нагласите на преподаватели в Централна Европа за използването на най-новите технологии за виртуална реалност (VR) и включването им в класните стаи. Почти половината анкетирани подкрепят идеята. Най-голям ентусиазъм проявяват учителите под 30 години, от които 58 на сто биха използвали виртуалната реалност в помощ на училищната работа. Тези и други интересни данни могат да бъдат намерени на страниците на Computerworld България – най-влиятелният специализиран вестник в областта на ИТ в страната, с който си „сверяват часовника“ компании от държавния и частния сектор.Всяка година изданието провежда конкурс и отличава най-добрите ИТ проекти на годината. За 2016 г. повечето номинирани проекти са от частния сектор, а по-малко, но по-значими по обхват, са тези, разработени и внедрени в публичната сфера.
Изненадващо за непосветената аудитория, голямата награда изданието присъди за проект на Националния осигурителен институт, който позволява по-бърз и безпрепятствен достъп до осигурителната система на гражданите. Росен Желязков, председател на държавната агенция „Електронно управление“, връчи наградата на победителя.
НОИ за всички е традиционна и консервативна институция, но тя демонстрира модерно мислене и с това далеч изпреварва други сектори на държавната администрация – пояснява Росен Желязков. – Техният проект е доказателство, че електронното управление не е самоцел. То е процес, който трябва да промени мисленето, с предоставянето на качествени,достъпни административни услуги, така че в един момент гражданите и бизнесът все по-малко да общуват с държавата по стария, традиционен начин. Така всички ще спестят от най-важния ресурс, който имаме и това е времето. Чрез отличения проект на НОИ се спестява повече от 30 на сто от времето, което осигурителите и осигурените лица влагат за своите административни дейности.
Това не е първата награда, но е интересна. Тя е за проект, който включва мониторинг и информационна система за Черно море. Изградили сме електронна платформа, на която има данни, въведени от партньорите ни. До нея имат достъп организациите, които се интересуват от тях, а това са Софийският университет, БАН, Морското училище и всички, които се занимават с морето. По оперативна програма „Черно море“ възнамеряваме да кандидатстваме с партньори от Румъния, Турция, Грузия и с тях да изградим пълноценна информационна мрежа за морето, което ни свързва. Основно това засяга екологичните параметри на Черно море, а също и рибните ресурси. Надявам се проектът ни да прерасне и в тази посока– за наблюдение на рибните ресурси в различни участъци. Екологията е съществена част от нашата дейност, а за целта привличаме и нови партньори. От сайта на нашата агенция има препратка към сайта на платформата. Тя е достъпна и всеки, заинтересован от тази проблематика може да види какви реални данни предоставяме.
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на единствената българска АЕЦ - "Козлодуй". След проверка от ядрения ни регулатор в 10:07 ч. блокът е включен в електроенергийната система на страната. Освен извършения ремонт с цел повишаване на..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до "Продължаваме промяната"-"Демократична България" с предложение за излизане от политическата криза. Информацията е потвърдена от източници на БНР, информира Мария Филева. Борисов е предложил лидерът на..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
В "България днес" на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с..