Какво вълнува децата днес? Отговорът на този въпрос не е лесен, особено, когато във всекидневието им те са погълнати от своите електронни устройства. Вървейки по улицата, забили нос в екраните на телефони и таблети, те често дори и не забелязват хората, с които се разминават. Игрите навън и желанието за приключения отдавна са отстъпили своето място и са заменени от виртуалното общуване. Срещаме ви с една жена, която не може да приеме тези изолираност и отчуждение, завладели нашите наследници. Биляна Траянова е актриса, пътешественик и автор на поредица приключенски детски книги „Хариша“. Ето какво ни разказа за тях:
Много време наблюдавах своите деца и децата на мои приятели. Това са деца, които не можем да задържим с книгите, които ние сме чели, когато сме били на тяхната възраст. Те са много информирани, живеят много динамично, бързо консумират и обработват информация. Затова „Хариша“ беше създаден по особени критерии. Първото, което исках да дам на децата, е много вълнуващ сюжет, който да ги държи през цялото време. Много е трудно да ги задържиш с литература, която включва едни дълги описания и повествования. Това са неща, които децата вече виждат с един клик в интернет. Това беше може би най-трудното в книгата, защото тя не е просто едно художествено произведение, а е един сериозен проект, който цели да върне децата към книгите, да ги накара да влязат в необятния свят, който е на нашата планета. Безкрайно удоволствие е да откриваш нови и нови култури и светове, да се вглеждаш в природата и да я изучаваш. Това са послания, които трябва да се подават от най-ранна възраст, за да може детето да тръгне по тези пътища.
С поредицата си Биляна иска да представи дивния свят на природата, защото той е реален и децата трябва да знаят, че е достъпен за тях.
Всяка история е от различно кътче на планетата. Главният герой е 8-годишно дете, което постоянно научава нещо ново, среща се с нови хора и култури и развива нови умения. Всяка книга съдържа приключенска история, наръчник за оцеляване и опознаване на съответната култура и място за бележки на читателя.
За Биляна пътуването е страст, която те държи жив. Посетила е над 50 държави, но със сигурност не е успяла да ги усети и разгледа напълно. Има места, на които е била по няколко пъти, но все още открива нови и вълшебни кътчета там. Казва, че никога не се подготвя предварително за следващата дестинация, където отива. Предпочита да няма предварителни очаквания и да се изненада от това, което види. Пътеводителите и книгите, които купува, чете винаги след като се върне. Освен пътешественик, тя е и актриса. Обяснява страстта си към театъра с това, че е израснала в храма на Мелпомена, защото родителите й са актьори. Мечтата й е един ден да играе в мюзикъл като „Котките“ или филми като „Мама Миа“ и „Лалаленд“, чрез които да предаде на зрителите цялата красива енергия, която струи от нея. Казва, че никога не й омръзват нещата, с които се занимава и винаги намира вдъхновение, защото е неспокойна и търсеща душа.
Снимки: личен архив
Частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала "Струма" , при която загинаха 45 души от Северна Македония има и Агенция "Пътна инфраструктура", реши Окръжният съд в Перник. Катастрофата стана около 2.00 ч. на 23 ноември 2021 г., на 31-ия..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..
След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..