Днес започва българското турне на Александър и Константин Владигерови, които представят музиката от своя нов албум The Rag Waltz Time. Първата среща с публиката е в Стара Загора, в уютната зала на Регионална библиотека „Захарий Княжески“, следват концерти в Шумен и Пловдив, последният е в Sofia Live Club на 23 април.
Когато се появи някоя идея, с всяка репетиция, с всеки концерт ние я обогатяваме и развиваме, докато решим, че е време да бъде записана – разказва той. – В този албум участват общо 19 музиканти. Освен обичайните ни партньори, има колеги, с които почти не сме работили и във Виена, и в София. Например с кавалджията Недялко Недялков за първи път записваме. Също и с тубиста от Ню Йорк Джонатан Сас, който свири в една от пиесите. Поканихме и барабаниста Макс Мон и басиста Навид Джавади, с които също не бяхме записвали. Държа да спомена нашия скъп приятел – саксофониста Христо Големинов, внук на Марин Големинов, много талантлив млад музикант. Той живее в Португалия, но имахме концерти в България миналата година. С него записахме първата композиция в албума. От известно време работим с един певец, акордеонист и мултиинструменталист от Сърбия – Божидар Раденкович. Той участва в пиесата Balkan Swiss Twist. Сред обичайните музиканти не мога да не спомена Стоян Янкулов, Владимир Кърпаров и Линда Манчева на виолончело, както и Димитър Карамитев – кавал.
Нека припомним, че тромпетистът Александър и пианистът Константин са внуци на големия български композитор Панчо Владигеров и синове на Александър Владигеров – диригент, композитор, пианист.
Имаме щастието да се радваме на обичта на семейството си – казва Александър. – Те ни възпитаваха по този начин, изградиха светогледа ни чрез музиката. Това наистина е дар от Бога и от тях. Нашият дядо винаги е свързвал западноевропейските изразни средства с българските ритми и мелодии. Освен това има много произведения, които носят джазов характер. Нашата идея е да запишем наши аранжименти на негови пиеси, в които има такъв заряд и такава хармонична линия. В настоящия албум включихме неговото „Господско хоро“, писано през 1932 г., когато Панчо Владигеров се завръща в България и го включва в своя опус „Български песни и танци“. Освен „Господско хоро“ записахме и една негова ръченица, но в трио с нашата сестра Екатерина. Това е друг наш проект. Репертоарът на нашето трио може да бъде наречен „непознатият Владигеров“. Изпълняваме неща, които Панчо Владигеров е писал главно за Deutsches Theater в Берлин, като театрална музика за постановките на Макс Райнхарт. Оттам започваме, дали ще направим нещо по-голямо е въпрос на време и вдъхновение. Творчеството на Панчо Владигеров е такъв голям извор на идеи и музика… Аранжиментът, който Коси направи на „Господско хоро“ нарекохме Grande Danse En Rond. Надявам се слушателите да харесат тази идея.
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера Мария Калас се долавя и днес. Точно 101 години след рождението на Калас една българка, истинска..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал име и на най-новия му албум, събрал десет негови песни. Певецът разказва, че е работил по тази..
Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му препятствия и предизвикателства. "Това е история за пътя нагоре – труден, но пълен с надежда...
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...