Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Окуражаваща външна подкрепа за кабинета на Бойко Борисов в началото на новия му мандат

БНР Новини
Снимка: БТА

В два последователни дни тази седмица премиерът Бойко Борисов бе приет от лидерите на две от най-важните държави в ЕС – първо във Франция от президента Еманюел Макрон, а после в Германия и от канцлера Ангела Меркел. И в Париж, и в Берлин, домакините отправиха окуражаващи послания в началото на третия мандат на кабинета на Борисов.

Особено ценна за новото правителство е категорично изразената готовност България да бъде подпомогната във връзка с предстоящото й в първата половина на 2018 г. ротационно председателство на ЕС. Премиерът Борисов съобщи, че в рамките на това председателство моторите на ЕС – Германия и Франция, ще окажат на България необходимата подкрепа и за подпомагане на народите на Балканите.

Окуражителни думи премиерът чу и по отношение на две други актуални теми за правителството му – подготовката за влизане в еврозоната и приемането в Шенген. Еманюел Макрон каза че Франция ще работи за пристъпване към влизане на България в чакалнята на еврозоната и в шенгенското пространство. Подкрепа за тези български амбиции заяви и Ангела Меркел. Но същевременно и френският президент, и германският канцлер, дадоха да се разбере, че подкрепата на страните им няма да е безусловна. Макрон отбеляза деликатно, че „подкрепа ще има всеки път, когато бъдат направени конкретни усилия за по-силно интегриране“. А по-прямата Меркел каза, че България е изправена пред големи предизвикателства, що се отнася до критериите за правова държава, а за да изпълни условията за прием в Шенген и еврозоната, от нея се очакват реформи в правосъдието и борбата с корупцията. В този смисъл на Борисов не бе засвидетелствана подкрепа за самия прием в Шенген и еврозоната, а за усилията, които правителството му би правило за изпълнение на условията за реализация на тези цели.

В Берлин Борисов бе приветстван за ангажираността на България с охраната на границата с Турция, която е външна граница на ЕС. В разговорите с Ангела Меркел е станало дума и за следващи стъпки, които страната трябва да предприеме в борбата с трафика на хора и мигранти. От своя страна, Борисов изрази намерения да се възползва от добрите връзки с Турция, за да се опита да стопли изострените напоследък отношения на ЕС с нея. Някакво развитие в това отношение може да се очаква още в близките дни, когато той ще бъде на посещение в Турция. Нови развития може де очакваме и във връзка с обявеното за идното лято посещение на френския президент в България. Визитите на Борисов в Париж и Берлин не донесоха голяма конкретика, но ясно показаха, че София разчита на партньорство от тяхна страна, а духът на проведените разговори говори, че има основания за това.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Премиерът е гарантирал, че експедицията до Антарктида е финансово осигурена

В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември получихме писмо, че парите за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Това означаваше,..

публикувано на 21.12.24 в 10:04

Външно министерство изрази съболезнования на Хърватия за трагедията в Загреб

Външно министерство изрази сърдечни съболезнования за ужасната трагедия в училище "Пречко" в Загреб. "Нашите мисли са с народа на Хърватия", написаха от министерството в мрежата "Х".  Дете загина на 20 декември, а други 3 деца и двама възрастни са ранени..

публикувано на 21.12.24 в 09:50

Стенопис в Пловдив е посветен на 20 години от членството на България в НАТО

В присъствието на дипломати външният министър Иван Кондов откри в Пловдив последния стенопис от конкурса на министерството „България – по-красива в НАТО“. Проявата е посветен на 20-ата годишнина от членството на страната в Алианса. Творбата е дело на..

публикувано на 21.12.24 в 09:12