Тази година с грамота за най-предприемчив проект в Националния конкурс за Европейска награда за млади фермери беше удостоен 33 годишният Денис Дурал от силистренското село Брадвари. Със 120-те си кошера, с които развива биопчеларство и двата декара земя, на която отглежда шафран, той успя да изпревари много фермери с по-големи и мащабни стопанства.
Намираме го в пчелина му, насред акациевата гора на родното му село, да вади мед. След събрания акациев и липов мед, сега е ред на слънчогледовия. Не скрива задоволството си, особено след миналогодишната, лоша за българските пчелари, реколта.
Защо се насочихте към биопчеларството?
Според мен това е бъдещето – отговоря Денис и пояснява. – За мен не съществуваше друга дилема. Ако ще е пчеларство, то трябва да е био. Същото се отнася и до шафрановия минзухар, който произвеждам. Той също е био, луковиците притежават френски сертификат. Получения шафран продавам на френския си доставчик. Като човек, който разбира от сортове, предпочитам винаги органичните храни. Оттам дойде и желанието ми за развиване на биопчеларство и биопроизводство.
Младият добруджанец обикаля широкия свят, работи дълго време в Англия и Германия, опитва късмета си в различни области, но носталгията го връща в родното Брадвари. От 2014 година се занимава с биопчеларство, а от 2015 година с производство на шафран.
На въпроса как и къде продава произведения мед, Денис Дурал отговаря:
До миналата година не притежавах сертификат за производство на органичен мед. Сега произведеният от мен пчелен мед получи одобрение в Англия. Благодарение на това признание, вече имам подписани договори с големи европейски фирми за продажба на биологичния мед на европейските пазари.
Денис Дурал е агроинженер по професия, но откъде идва любовта му към пчелите? Отворът на този въпрос няма как да не ни изненада:
Аз много обичам историята. Когато се съберем с приятелите, си говорим за история, обсъждаме, спорим и анализираме. А за мен пчелите са една „жива история” – начинът на живот и работата им. Целият живот в един кошер се върти и се гради около пчелата майка или т. нар. пчела кралица. Ето защо те ме изумяват с цялата организация на пчелното семейство, а аз не спирам да ги изучавам. За мен пчелите са чудо.
Затова хората, които искат да се занимават с пчеларство само заради парите и лесните доходи, според Денис Дурал, няма как да успеят, без да вложат и нещо от себе си:
В основата на пчеларството трябва да стои любовта към пчелите. Чак след това може да се мисли за пари. Ако се захващате с пчеларство с мисълта, че тук има пари, и то лесни пари, то тази работа няма как да продължи.
Снимки: личен архив
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов разпореди до края на деня проблемите с електроснабдяването в селищата без ток да бъдат отстранени и захранването да бъде възстановено. Все още има населени места без ток заради сложната зимна..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите и българското присъствие в политиките на региона. Днес поставяме акцент на двустранните отношения..
За днес беше планирано откриването на ски сезона на Витоша. Към момента обаче движението по пътищата на планината е невъзможно заради обилния сняг...
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..