Римският театър в центъра на Пловдив ще се превърне в стадион с арена за тежки битки. „Оръжия“ ще кръстосат авторите на най-добрите късометражни дрон филми, а „битката“ ще бъде в рамките на второто издание на Dron Up International Film Festival.
Идеята на фестивала е да съберем най-добрите филми, снимани с дрон от цял свят и да ги покажем на местно ниво тук, в България, за да може българската публика да се наслади на това ново изкуство, на този нов жанр във филмите, който дава друга перспектива за света и нашето всекидневие, обяснява Петьо Петков, един от организаторите на събитието.
Мечтата за този фестивал се ражда през 2015 г., когато по света има едва 5-6 подобни събития.
Смеем да твърдим, че ние сме първи по рода си, защото нашият фестивал се различава от другите. Това не е типичният филмов фестивал в зала за специализирана аудитория. Ние бихме искали да срещнем публиката с изкуството на улицата и затова го правим на открито, на Римския стадион в Пловдив с вход свободен.
Петьо Петков и колегите му се чувстват окрилени от първото издание на фестивала през миналата година, когато филмите са прожектирани пред многохилядна аудитория. Това им дава сили да продължат напред. Екипът на фестивала е международен с база в Копенхаген:
Ние сме млад екип от седем души, които живеят в Дания и имат интерес, не толкова специфично към дроновете, колкото към организацията на събития и срещата между изкуството и публиката - това е големият мотиватор за нас. И, от друга страна - инатът, защото за да организираш нещо от 2 хиляди километра се изисква малко инат. Но се справяме, и съм много щастлив, че ще можем да го направим отново. Вярваме, че това е страхотно събитие с много потенциал, което предоставя възможност да видим света от нов ъгъл.
Според регламента за участие, филмите са късометражни, с максимална продължителност от шест минути. Българските филми са седем, в три различни категории:
На 25 и 26 август от 20 часа хората ще видят финалистите на фестивала, съгласувани от международно жури. Имахме подадени за участие близо 80 филма от около 30 държави. На Римския стадион ще покажем 35 филма в шест различни категории. Това са Природа; Градове; Екстремно и диво; Разказ и история; Пътуване, и специалната категория - България. Но това не е всичко, казва Петьо Петков: Тази година развихме фестивала с още един ден, така че на 26-и през деня и на 27-и август хората ще имат възможност сами да усетят тръпката на летенето с дрон. Организирали сме дневна програма, където всеки може да се включи в различни уъркшопове, работилници за дронове, демонстрации и различни игри. Така че ще има по нещо и за големи, и за малки. Интересното в този фестивал е, че съумява да хване най-доброто от два различни свята - новата технология и античността, посредством Римския стадион. Смея да твърдя, че правим среща между миналото и бъдещето.
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..