Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
България получи подкрепата и на Полша за членството си в Шенген. Това стана ясно след срещата между премиерите на двете страни - Бойко Борисов и Беата Шидло. Двамата министър-председатели обсъдиха развитието на двустранните отношения и приоритетите на предстоящото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз. Полският премиер благодари на България, че се справя толкова добре със задачата да защитава външната граница на ЕС.
Премиерът Бойко Борисов обяви в началото на пресконференцията, че България получава подкрепата на Полша затова максимално да продължи живота на топлоелектрическите централи и добива на въглища. Двете страни са заинтересовани и ще излязат с обща позиция пред ЕС по готвената промяна в директивата за намаляване на вредните емисии, които трябва да ограничат производството на тази енергия.
В отговор на въпрос на БНР за съпротивата на някои страни-членки на ЕС по отношение присъединяването на страната ни към Шенген, Борисов е категоричен, че страната ни изпълнява критериите за членство в Шенген. Той смята, че трябва да се уважават големите донори, но и да се зачитат нашите усилия.
Не очаквайте от мен да нападам една или друга държава. От Европейската комисия до всички колеги, които са били и на нашата граница и пряко наблюдават действията на България, ние сме абсолютно готови за Шенген. Няма спор, но се проявяват двойни критерии в един момент. Но не очаквайте да нападнем Холандия или всеки, който заради избори или нещо друго се изкаже по тази тема, напротив.
Премиерът на Полша Беата Шидло също даде своята подкрепа за България и затова, че страната ни стриктно изпълнява ангажиментите, които са й поверени да пази границата на ЕС като страна на външния сектор.
Радвам се, че мога да бъда ваш гост в периода, когато България се подготвя за Председателството на Съвета на ЕС от 1 януари. Полша свързва с това Председателство големи надежди. Радвам се, че основата на програмата е “единност“. Полша и България са страни, които смятат, че единността в нашия регион е основа за бъдещето и развитието в ЕС. За нас, за страните в нашата част на Европа е важно да бъдем заедно. Имаме много общи теми – инфраструктура, социална политика и разбира се сигурността.
Искам да благодаря на господин премиера за това, че България толкова добре се справя със задълженията си да защитава външните европейски граници. България е страна, която се радва на доверие от наша страна. Трябва да бъде страна, която ще влезе в Шенген. Смятаме, че политиката към Западните Балкани трябва да е амбициозна и много отворена.
По отношение на обсъжданата тема за мигрантския натиск и това, че Полша отказва да приеме механизма за релокация, българският премиер Бойко Борисов отново обясни позицията на страната ни.
Бягащите от война, бягащите от смъртта, не може да не ги закриляме, да не им помагаме. Икономическите мигранти са друга тема. Хората отиват само там, където биват искани. Ако в някои държави от ЕС имат нужда от такива работници, от КПП в България, Гърция или Финландия ще ги вземат и ще ги интегрират.
Премиерът Бойко Борисов потвърди, че България е готова да води аргументирани разговори със страните-членки на Евросъюза за отпадане на санкциите срещу Русия. Темата може да бъде повдигната в рамките на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, каза Борисов.
Трябва да намерим прагматично решение, защото за България това е важно. По тази тема ще водим разговори следващите месеци. Ако намерим достатъчно аргументи да обединим усилията си, да намерим компромис, ще е добре. Но единството трябва да се запази. Нищо не е решено, можем само да кажем, че имаме такива идеи, а за да стане решение трябва много работа, трябва много аргументи.
От своя страна полският премиер Беата Шидло заяви, че страната й е против свалянето на санкциите срещу Русия:
Полша е против свалянето на санкциите срещу Русия, наложени от Европейския съюз, докато не бъдат изпълнени Минските споразумения за Украйна.
На общата пресконференция на двамата премиери Беата Шидло благодари за подкрепата на България за сигурността на Източния и Южния фланг на НАТО, но изрази безпокойството на Полша и Балтийските страни, от това което се случва в Русия и в Украйна.
Шидло благодари на Борисов за изразената пред френския президент позиция за предлаганата реформа за командированите работници. И двамата са на мнение, че трябва да се намери компромис, а премиерът поясни:
Когато се сложат детайлите на масата, би могло да се направи такова диверсифициране на проблема, че да не бъдем засегнати.