Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмът „Дамасцена“ – съвременният облик на българската мечта

БНР Новини
Сцена от филма

През последните години българското кино преживява своя дългоочакван ренесанс. Появяват се много нови филми и сериали с вълнуващи сюжети, които приковават вниманието на публиката. Сценариите на много от тях обаче са изпълнени с до болка познатото описание на българската действителност в най-мрачните й краски. Измамите, убийствата, кражбите, изнасилванията и наркотиците са невидимият враг, с когото обществото се сблъсква ежедневно. Затова те присъстват в историите на героите, а всяка от тях има своят предвидим край.

„Дамасцена“ обаче е друг. Това е филм по действителен случай, който разказва за българската мечта да живеем различно – по-добре, по-уредено и успешно. Името му не е избрано случайно, тъй като страната ни е известна по света с две емблематични производства и култури, отглеждани от векове – тютюна и розата. Лентата проследява 50 години от живота на едно обикновено момче, което открива своя рай в Долината на розите и омагьосан от красотата й, мечтае да остане завинаги там, основавайки собствена розоварна. Премеждията, през които минава, изборите, които е принуден да направи и борбата му да оцелее въпреки несправедливостите и натиска, на който е подложен, изграждат образа на обикновения българин днес. Затова много хора ще открият своята лична житейска драма в минутите пред екрана. Вероятно ще се запитат защо мечтата е българска, а не европейска или американска. Отговорът е, че тя се ражда, вдъхновена от историята, традициите и манталитета, с които все още сме свързани, въпреки опитите ни да забравим корените си.

Една от главните роли във вълнуващата история – тази на Царица роза, е поверена на една красива, млада актриса, която прави своя дебют на големия екран. Как е избрана за нея и с какво я пленява актьорската професия, ще разберем от Неда Спасова:

СнимкаПрез август 2015 година отидох на този кастинг. Извикаха ме за друга роля, която се играе от актрисата Симона Халачева. Тя беше ролята на Маугли, който се превръща в принцеса след това. Още на кастинга разбрах, че тази роля ще ми е трудна и много чужда за моята актьорска природа. Усетих го, режисьорът също го усети, но не се отказа от мен и ми даде шанс. Аз ги впечатлих с този кастинг, независимо, че не ме избраха за ролята. На него присъстваше Веселин Плачков, който е в главната роля. Беше много хубаво, че можех с колега да си направим сцената, защото обикновено кастингите протичат по следния начин. Заставаш пред камерата, и ти дават някакъв текст. Когато той не е в ролята на персонажа, става много трудно за актьора. Осем месеца по-късно ми се обадиха и казаха да отида до офиса им. Искаха да играя другата женска роля във филма, тъй като не намерили такова излъчване, каквото им върши работа.

Що се отнася до избора й да бъде актриса, Неда споделя:

Бях на 12 години, когато в училище ни казаха, че има кастинг за младежка трупа във Враца. Всичките ми съученици решиха, че ще отидат, аз се инатих, но в крайна сметка отидох. От съзнателна възраст исках да уча психология, да съм психотерапевт, да се занимавам с хора, да ги вдъхновявам да променят живота си към по-добро. Но всичко това отпадна, след като ме приеха в НАТФИЗ, където се явих недостатъчно подготвена, а просто пробвах да видя какво ще стане.

Неда Спасова и режисьорът Тодор Атанасов
Филмът, чийто режисьор е Тодор Анастасов, е сниман в продължение на година, а актьорите в него са над 50. Освен Веселин Плачков и Неда Спасова, сред имената им се открояват тези на Димитър Баненкин и Любен Чаталов. В масовите сцени участват над 1300 души, което превръща продукцията в най-мащабната, правена у нас през последните години. Музиката към нея е дело на Румен Бояджиев-син, а сценарист е поетесата Мария Лалева. Премиерата му се очаква в края на октомври или началото на ноември тази година.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04
Монаси от манастир в Дхамаршала, Индия

Монаси от Тибет представят в Бургас хималайската култура

Монасиот Тибет пристигат на 6 юли в Бургас. Делегацията от Фондация за хималайска култура включва Лобсанг Фънтсок – председател, трима монаси, близки до Далай Лама, десет автентични танцьори, които съчетават в движенията си музика, колорит и..

публикувано на 06.07.24 в 09:15