Банско отново излиза на протест с настояване да се изгради втора кабинкова линия до ски зоната и повече писти.
Инициатор на протеста е местното сдружение „ Бъдеще за община Банско“, което има свои представители и в общинския съвет на планинския курорт. Недоволството е най- вече срещу неспиращите опити на няколко природозащитни организации да стопират приемането на Новия план за управление на Национален парк „Пирин“ , който регламентира процеса по реализация на инвестиционни проекти при спазване на европейското и национално екологично законодателство.
Местните жители и туристическият бизнес изтъкват и все по-болезненото разминаване между световната известност на зимния курорт, предпочитан от все повече туристи, и блокираните възможности за развитие на ски зоната, което носи все повече негативи.
Сериозен проблем е и превишаването на капацитета на пистите, поемащи много повече скиори, както и нарастващата практика да се карат шейни на нерегламентирани места, признава Георги Главчев, директор на ски училището към дружеството-концесионер.
Протестът с настояване държавата да вземе решение за изграждане на втора кабинкова линия над Банско е насрочен за 16.30 минути на входа на курорта, като за кратко ще бъде затруднено преминаването по главния път Симитли - Гоце Делчев.