Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Година след огнения ад в Хитрино хората още сънуват ужаси

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Жителите на шуменското село Хитрино ще запомнят 10 декември 2016 г. като най-трагичната дата в своя живот. Дерайлирал влак и последвала експлозия на цистерни с полипропилен и пропан-бутан помете къщи и сгради в района. Преживелите трагедията описват ситуацията като след война. Статистиката също е покъртителна - 7 са жертвите, 29 тежко ранените, а 27 къщи са абсолютно изпепелени.

Двамата машинисти, управлявали дерайлиралия влак, ще отговарят пред съда за причиняване на смърт по непредпазливост на 7 души и телесни повреди на още 14. Следствието е установило, че влаковата композиция се е движила със скорост, двойна на допустимите 40 км/ч, железопътната инфраструктура е била в ред и не е имало никаква причина влакът да дерайлира поради техническа неизправност.

Година след трагедията в Хитрино потърпевшите все още чакат пари за ремонт на къщите си, а дворовете им приличат на строителни площадки. За възстановяването на селото бяха отпуснати 5 милиона лева през социалното министерство и още над 2 милиона лева дарения чрез БЧК. В интервю за Радио България кметът на Хитрино Нуридин Исмаил увери, че всички жители на селото ще имат покрив над главата си през тази зима. А дали успяват хората да се отърсят от ужаса на това събитие? Ето и отговора на кмета:


Трябва време, за да се отърси Хитрино от случилото се преди една година - различно време за хората, които преживяха различни съдби и загуби. В рамките на една година постигнахме много, но мъката, която имат определени хора и семейства, може би ще остане цял живот. Мъката по загубата на близките е неутешима. Това събитие наистина промени хората, но аз съм сигурен, че с времето лека-полека ще се върнат към своя нормален начин на живот.

Снимка: Салим Салих
Трагедията в Хитрино успя да обедини българския народ и да покаже съпричастност към хората в беда. Кметът на Хитрино е благодарен за това: Така, както трагедията обедини хората в България, нищо друго като събитие не ги е обединявало. Хората от цяла България, без значение от кой регион, община, етнос и религия така се обединиха около загубите на селото ни и се сплотиха, че дадоха пример за национално обединение. Тази доброта, тази топлота ние я приехме със сълзи на очите си и се трогнахме от съпричастността на народа ни.

Цветан Цветков от Хитрино е един от хората, преживял този ужас. Гласът му все още трепери като се връща в спомените за злополучната сутрин на 10 декември 2016 година:


Трагедията е невероятна. Гледал съм много филми на ужасите, но такъв не съм виждал. Не можех да повярвам на очите си, мислех, че съм в един кошмарен сценарий. Аз бях още в леглото, когато се чу един тътен, едни огромни вибрации, имах чувството, че влиза огромен камион в къщата и я подкопава. След това се чу страхотен гърмеж и изпотроши всички прозорци. Излязох навън и видях, че цялото небе беше огненочервено. Много хора като мен още не могат да преодолеят страха и ужаса, често сънувам пламъци и викове на хора за помощ.  

По повод годишнината от трагедията в гара Хитрино ще бъде даден курбан по християнски и мюсюлмански обичай на 17 декември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Радостна вест – край Тутракан се излюпи първото пеликанче за сезона

Преди дни в защитената местност "Калимок - Бръшлен" близо до крайдунавския град Тутракан се излюпи първото къдроглаво пеликанче за този сезон, съобщават от Българското дружество за защита на птиците "BirdLife Bulgaria". Родителите му активно се..

публикувано на 15.02.25 в 07:10

България днес - 14 февруари 2025 г.

На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към 89-ия рожден ден на Радио България. И още…. Водещ е Красимир Мартинов.  02:00 - Актуална..

публикувано на 14.02.25 в 19:00

В почивните дни – температурите се понижават, възможно е да превали

В събота , 15 февруари, ще бъде предимно облачно, но ще е почти без валежи. Временни разкъсвания и намаления на облачността ще има в Горнотракийската низина. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен вятър от изток-североизток. Минималните..

публикувано на 14.02.25 в 18:10