С усмивката комуникираме с околния свят – предаваме му положителна енергия и го озаряваме. Затова е важно да се грижим за зъбите си от най-ранна възраст.
Петгодишните деца у нас имат средно между 4 и 5 млечни зъба с кариес, дванайсетгодишните – 3 или 4 постоянни зъби с кариес, а всеки четвърти осемнайсетгодишен е с поне един изваден постоянен зъб. Тази статистика на Българския зъболекарски съюз показва, че оралната хигиена при малчуганите не е на високо ниво. Освен това разпространението на кариес сред българските деца е много по-високо от целите, поставени от Световната здравна организация.
На първо място това се дължи на ниската информираност на родителите кога да започнат да обучават децата си в хигиенни навици, още повече, че почистването трябва да става още от раждането или най-късно с поникването на първото зъбче – коментира д-р Николай Данов, общопрактикуващ стоматолог. За съжаление, храненето на децата също не е на най-доброто ниво – те консумират много тестени и сладки изделия и това допълнително влошава ситуацията. Друга причина е доста разпространият страх от стоматологични манипулации както сред родителите, така и сред децата. Той обаче не е оправдан, защото зъболечението днес е абсолютно безболезнено и при малките деца се свежда единствено до шестмесечните профилактични прегледи, които са приятни и преминават в игрова обстановка. Смятам, че всички тези причини са напълно преодолими, ако се повиши информираността сред възрастните.
Две са основните оплаквания сред децата – кариес и заболяване на лигавицата, но и двете са преодолими с по-добра устна и обща хигиена, смята стоматологът. Той съветва родителите редовно да водят децата си на профилактични прегледи. За съжаление, обаче, хлапетата сядат на зъболекарския стол обикновено след като проблемът вече се е задълбочил.
Все още сред някои родители се шири мнението, че млечните зъби не подлежат на лечение, но това не е вярно – добавя д-р Данов. Това е възрастта, в която се полагат много основи за цял живот, затова е много важно детето още от година – година и половина, да започне да посещава стоматологичен кабинет. Там то не само ще се запознае с обстановката, но ако има някакъв проблем, ще бъде установен навреме, а защо не и предотвратен.
Много е важно децата да не пристъпват към зъболекаря със страх, а в немалко случаи дори с ужас.
Това зависи от начина, по който родителите представят ходенето на зъболекар – казва д-р Николай Данов. Често възрастните обясняват как няма да бъде страшно, няма да боли, но де факто децата чуват само “страшно” и “боли” – защото когато не е страшно или не боли, никой не им говори за болка и страх. Децата са много интуитивни и ако към тях се подходи с думите: “Сега отиваме на зъболекар, а след това на сладкарница”, те ще го свържат с нещо положително. А вече в зъболекарския кабинет всичко се случва в игрова обстановка, има различни техники за предразполагане в зависимост от възрастта на децата и отношението им към зъболекаря. В днешно време зъболечение в условията на принуда, дори при децата, е абсолютно неприемливо, това е една отминала практика. Така че родителите просто трябва да бъдат с положителна нагласа.
Стоматологът съветва родителите да приучават децата да мият зъбите си сами още от тригодишна възраст. И тъй като сръчността на малчуганите все още не е достатъчно развита, добре е сутрин децата да пробват да се справят с четката сами, а вечерното миене, което е по-важното, да става с помощ от родител.
При децата всичко трябва да става под формата на игра и забавление – обяснява още докторът. Има песнички и клипчета, които показват правилната техника на четкане на зъбите. Разбира се, децата много копират и заради това е важно родителите да им помагат и да бъдат информирани какво е правилно за зъбите.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..