Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивановден – празник, свързан с дълбоката българска символика

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

На 7 януари Българската православна църква почита паметта на св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя.

Снимка

В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името на покровителя на българския род – Свети Иван Рилски, то е символ на вярата, националния дух, патриотизма и българщината. На този ден си припомняме славата на великите български царе с името Иван – Иван Асен II, Иван Шишман, Иван Срацимир, Иван Александър.

Иван е славянската форма на гръцкото Йоан – най-популярното мъжко име в християнския свят. Носили са го 23-ма папи, крале на Унгария, Полша, Португалия, Франция, Русия, български владетели. Наред с английския John (Джон) и френския Jean (Жан), застават неговият турски съименник Yahya (Яхия), арабският يحيى (Яхия). И не само. Това име носят и далеч на изток – на китайски мандарин YueHa (Юехан), на тайвански Iok-hān (Йок-хан), та дори на японски (Йохане).

Днес 300 хиляди българи отбелязват Ивановден и както на Йордановден всички празнуват, така и Ивановден се е превърнал в общонароден празник поради големия брой именици.

Също като Йордановден и Ивановден е празник, свързан с дълбоката българска символика. Т. нар. мръсни дни (от Рождество до Богоявление) са отминали и всички се изпълват с надежда за по-добри времена и сбъдване на най-съкровените мечти.

Снимка: sabori.bg
Къпането за здраве продължава, като на Ивановден ергените къпят момите, младоженките и малките момиченца до 1 г., за да се пречистят и те с осветената богоявленска вода. Обредната трапеза включва варено жито, фасул, ошав, баница, печена луканка, свински ребра със зеле. Имен ден празнуват всички, които носят името Йоан, Иван и техни производни.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30