Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо визитата на японския премиер в България е историческа и специална

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В рамките на европейската си обиколка, на 14 и 15 януари японският премиер Шиндзо Абе посети България след Естония, Литва и Латвия, а от София замина за Румъния и Сърбия. В България и извън нея обиколката е оценявана като историческа и специална.

В международен план тя съвпада, както самият Шиндзо Абе изтъкна, с най-усложнената за Япония ситуация на сигурност след Втората световна война, заради балистичните опити на Северна Корея. В Естония Абе обяви, че Япония ще се присъедини към центъра на НАТО за кибер отбрана в Талин, а ден по-късно в София получи от премиера Бойко Борисов пълна подкрепа за японската позиция по севернокорейския проблем. България е малка страна със скромни възможности за участие в решаването на глобални въпроси, но в момента е ротационен председател на ЕС. По мнение на изтъкнати наблюдатели, сред които и бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, визитата на премиера Шиндзо Абе в София отразява разбирането на Япония, че бъдещето на международния икономически ред ще се определя в Европа и заедно с нея. Европейската обиколка на Шиндзо Абе съвпада също с напреднала фаза на преговорите за търговско споразумение на ЕС с Япония, за чието ускоряване българският му колега Бойко Борисов обеща максимална подкрепа.

Изказаната в София подкрепа на Япония за българското председателство има не само висока политическа, но и висока икономическа стойност. От една страна, тя беше засвидетелствана в контекста на пожелание за една силно сплотена Европа, но, от друга – и в контекста на пожелание чрез икономическото си сътрудничество с България Япония да сътрудничи и с целия регион на Западните Балкани. С такова намерение по време на визитата в София беше решено да бъде създаден японски бизнес форум, който да съдейства за по-нататъшното навлизане на японски компании в България. Ще бъде създаден и съвместен изпълнителен комитет за сътрудничество в културата, науката и технологиите.

В чисто двустранен план визитата на Шиндзо Абе в България е значима и с това, че е първата, която японски премиер прави в страната в цялата история на двустранните отношения. Контактите и досега са били много добри, но вероятно идването на премиера Абе в София се дължи не само на това, а и на една нова оценка на потенциала на България като международен партньор, членуващ в ЕС и НАТО.

По своеобразен начин във визитата се вписа и Българското национално радио. Докато премиерите на двете страни водеха официалните разговори, съпругата на японския премиер – Акие Абе, посети медиата по свое желание, за да се срещне с нейния детски радиохор. Хорът е добре известен в Страната на изгряващото слънце още от 60-те години на миналия век и оттогава насам е изнесъл там повече от 500 концерта, но същевременно с репертоари си популяризира и японската музикална култура в България. Развълнувана от тази роля на децата, г-жа Акие Абе пожела с музиката си те да продължат да развиват приятелството между България и Япония.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 13 декември 2024 г.

На фаталния за някои и щастлив за други петък 13-ти „България днес“ ще бъде екзотична и люта. С усмивка ще ви поканим на няколко интересни събития и фестивали в Пловдив, ще си поговорим за отглеждането на нетипична за нашите географски ширини флора и..

публикувано на 13.12.24 в 19:00

Ще е облачно със следобедни валежи, в планините се чака и сняг

В събота минималните температури в България ще са между минус 4 и 1°, в София се очакват минус 1°. През деня от запад облачността над страната ще се увеличи, а след обяд в западните райони ще завали дъжд. Предимно слънчево ще се задържи времето..

публикувано на 13.12.24 в 18:30
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Цените на имотите около новия ГКПП между България и Гърция скочиха двойно

Имотите в община Рудозем, близо до новия граничен пункт с Гърция скочиха двойно. Една от причините е отварянето на новия гранично контролно-пропускателен пункт Рудозем – Ксанти, на 1-ви януари 2025 година, след влизането на България в Шенген по..

публикувано на 13.12.24 в 15:54