Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Простено да ти е! Прости!“

БНР Новини

Сирни заговезни е празник, който винаги се пада в неделя, седем седмици преди Великден. Наричат го още Сирни поклади, Прошчани поклади, Прошка, Прочка, Ората, Сирна запрошка… Това е ден, в който трябва да поискаш прошка от своите близки, но и да дадеш опрощение за грешките на другите. Някога обичаят по искане и даване на прошка се изпълнявал през цялата седмица между Месни заговезни и Сирница. По-младите отивали при по-възрастните, семейните двойки посещавали своите кумове. Покланяли се ниско, целували ръка и казвали: „Прощавай!“ И очаквали отговора „Простено да ти е!“ По традиция, след привършване на тези ритуали и между членовете на семейната общност, фамилията се събира около празнична трапеза. На нея се поднасят различни ястия, баници и млинове, приготвени с  масло, яйца и мляко – продуктите, които са забранени през постите.



Обичаят е запазен на много места и се изпълнява, макар и в осъвременен вариант. Най-радостни са децата, които обикновено участват в „хамкането“, което се прави след вечерята.



Варено яйце или бяла халва се овързват с червен конец или с мартеница (преплетени бели и червени нишки) и се провесват от тавана. За същия конец, но малко по-нагоре връзват и въглен. Най-възрастната жена залюлява конеца и всеки се стреми да хване въглена, яйцето или сиренето, но само с уста, без ръце. Конецът, на който са били завързани се запалва на няколко пъти, като всеки път се нарича – за реколтата, за домашните животни, за задомяване на младите и т. н. Ако гори бързо, това предвещава успех.


В някои места запалвали оратник – дърво, което е разцепено донякъде, а между двете му части е натъпкана слама. Запалват сламата, въртят дървото и викат: „Òрата, кὸпата, дай ми, чичо, мὸмата…“

Сирница се слави и като празник, на който били разрешени доста „пиперливи“ припевки и рими за отношенията между конкретни моми и ергени от селото. Някога палели огньове от слама извън селото, на някоя височина. Момците ги прескачали, а момичетата играели хора.



През тази вечер младите, които са се обвързали с обещания, но не са се оженили през зимата, можели да се разделят – до есента и до първата седянка.

С огъня и неговата продуцираща сила е свързан и обичаят „чилкане на стрели“ ( на някои места наречен „туйкане“). Всеки момък приготвял десетки стрели със заострен връх и поставени в края перки, намазани с катран. Тези стрели момчетата изпращали към дома на своята любима. Затова родителите на неомъжени момичета още през деня приготвяли съдове с вода, покривали покривите с мокри платна и така посрещали горящите любовни признания.


В понеделника след Сирница, наречен Кукеровден, на много места у нас тръгвали маскирани дружини – преоблечени в женски дрехи ергени и женени мъже.



И до днес силният звук на техните хлопки и звънци, както и страховитите им маски, са символ на пречистващата сила, която има власт да прогони злите сили и да даде път на доброто.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Три дни исторически възстановки по хълмовете на Царевец

От 7 до 9 юни Международният фестивал на историческите възстановки във Велико Търново ще събере на историческата крепост "Царевец" групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия и Сърбия...

публикувано на 07.06.24 в 08:15

Празниците на розата събраха в Розовата долина гости от страната и чужбина

Хиляди хора се включиха в тазгодишното шествие, с което бяха закрити Празници на розата в Казанлък, които тази година се провеждат за 121 път. Сред гостите, наблюдавали ритуала ритуала по бране на розов цвят и розоварене в градините край града бяха и..

публикувано на 02.06.24 в 14:31

Ученици от цялата страна поеха по стъпките на Таньо войвода и четата му

От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев. Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава. По стария хайдушки..

публикувано на 30.05.24 в 15:33