Наближава първи март, един от най- красивите български празници, когато всички се закичваме с бели и червени пискюли за здраве и посрещане на пролетта. Закичват се всички българи, където и да са по света. Много българските деца изработват мартеници и ги даряват на своите приятелчета, запознават ги с красивите български традиции. Организират и редица благотворителни акции, разпродавайки мартеничките в подкрепа на нуждаещите се. Заразителна инициатива, която набира скорост и възпитава в съпричастност. Днес ще бъдем в една „Мартенска работилница” в Попово. Населението му е едва 15 хил. души, но сърцата им са големи и щедри. За това разказва Росица Христова, секретар на народното читалище „Св. Св. Кирил и Методий” в града.
Работилницата ни преди всичко е с послание за доброта, за съпричастност към децата в нашия град, които имат здравословни проблеми. Тази годината стартирахме от 15 февруари и продължаваме до 3 март. Инициативата е изцяло на читалището в Попово. Каузата ни „Деца помагат на деца” успява да обедини вече тринадесета година децата от всички начални училища в града, в помощ на нуждаещите се. В последните години се включват и деца от целодневните детски градини, за да покажат и те уменията си при изработването на този най-български символ.
Увеличава се и броят на доброволците, които обучават участниците в работилницата. В продължение на две седмици в сутрешните и следобедните часове децата правят мартенички и влагат много талант и оригиналност в ръкоделията си. Запознават се с легендите за мартеницата, с традициите и обичаите. Научават и стихове и песнички, посветени на празника. В работилницата специална гостенка е внучката на Баба Марта или самата Баба Марта. В навечерието на 1 март, читалището грейва с една много хубава изложба, а жителите на града имат възможност да закупят мартениците, направени от децата. Материалите са изцяло осигурени от читалището. Преждите, синците са наше дело на възрастните, а децата влагат творчеството. Накрая съвместно с доброволците от Българския младежки червен кръст от гимназията с патрон Христо Ботев тръгваме и разнасяме мартениците в целия град. Разпродаваме ги в три пункта. Всяка година събираме около 800-1200 лева и всичките са за деца със здравословни проблеми или социално слаби. Съвместно с общината решаваме къде да дарим парите.Тази година средствата, които сме събрали, ще бъдат насочени към две дечица – Вики и Пеши, двегодишни близначета, които имат здравословни проблеми.
Все повече хора откликват на това добротворчество. Така се подпомагат семействата в нужда, но не по-малко е удовлетворението от доброто дело за малките майстори.
Снимки: pgss-popovo.com
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с българските кулинарни традиции. “Посещението започна с готварски уъркшоп, в който се..
От 2025 година в девет столични района ще бъде забранена употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с топло- и газопреносна мрежа, съобщи заместник кметът Надежда Бобчева при откриването на кръгла маса “Повече комфорт за по-чист..
Престъпенията в условията на домашно насилие от началото на годината са се увеличили с 54% спрямо м.г., отчетоха от Министерството на вътрешните работи в Международния ден за премахване на насилието над жените. По този повод от днес започва..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..