Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Врачанският музей търси средства за археологически разкопки във Видинско

Георги Ганецовски на обекта край Майор Узуново през 2013 година.
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Регионален исторически музей - Враца кандидатства пред Министерството на културата за целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания на раннонеолитното селище в местността "Градец" при видинското село Майор Узуново. Интересът към обекта е породен от сходството му с раннонеолитното селище в местността "Валога" при село Оходен, община Враца, и обекти в съседна Сърбия, обясни директорът на музея Георги Ганецовски:

"Най-напред откритията в раннонеолитния обект при Оходен, които дадоха съвсем нови данни за появата на първите земеделци в сегашната територия на Северозападна България. Още тогава направи впечатление, че районът на Видинска област е като бяло петно. Подобни обекти логично би трябвало да присъстват, но не бяха локализирани. Предивид обстоятелството, че от другата страна на Тимок, в днешна Източна Сърбия, има доста любопитни подобни обекти, които касаят именно началото на този период. Естествено закономерното се случи, бяха локализирани няколко подобни обекта във Видинско, като единият през 2013-та стартира като спасителни проучвания заради сериозна иманярска намеса, продиктувана от наличието и на други, по-късни обекти."

Находки от раннонеолитното селище край Майор Узуново.

Въпреки пораженията от иманярската дейност, спасителните разкопки край Майор Узуново дават изключително интересни резултати.

"Обектът  определено дава връзка между откритията в днешна Източна Сърбия и откритията при Оходен, като бяха локализирани и много сходни археологически структури както като форма, така и като материал, така и като датировка. През миналата година на мястото бяха извършени геомагнитни проучвания съвместно с апаратура и екип на Нов български университет, което ни даде възможност да локализираме някои от археологическите структури, въпреки сериозното посегателство върху културните пластове. Дори на геомагнитните снимки се вижда работа с тежка верижна техника, което е недопустимо. Така или иначе, мисията на археолозите е да се спаси каквото може от информацията. Имаме прекрасно сътрудничество с Регионален исторически музей- Видин и всичко, което се открива както като документация, така и като движимо културно наследство, постъпва в архива и фондовете на Регионален исторически музей- Видин."

Ако Министерството на културата предостави необходимото финансиране, археолозите ще продължат проучването на интересния обект край Майор Узуново през септември и октомври тази година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 28 януари 2025 г.

В "България днес" говорим за очакванията от Бюджет 2025 г. и опасенията на синдикалистите. Бедни ли сме на фона на държавите от ЕС и ако "ДА" - как може да се промени това? Костадина Бело за продължаващото добро сътрудничество между България и..

публикувано на 28.01.25 в 19:00

България днес - 27 януари 2025 г.

На чудесата в живота ни е посветена програмата на 27 януари. В деня, когато светът си спомня за един от най-тъмните моменти в новата история – геноцидът, довел до погубването на живота на над 6 млн. евреи, в "България днес" се връщаме към един от..

публикувано на 27.01.25 в 19:00

Новите QSL-картички на БНР представят красотата на България

Скъпи приятели, с радост ви съобщаваме, че вече са факт QSL-картичките на БНР за 2025 г. Двете серии – едната от 6, а другата от 12 картички – са озаглавени "Красотата на България". Със серията от 6 картички се потвърждава прослушването на..

обновено на 24.01.25 в 23:28