Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават археологическите проучвания на хълма Трапезица

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Три археологически екипа започват разкопки на крепостта Трапезица във Велико Търново. Финансирането, осигурено за тях  от Министерството на културата, е 38 000 лв. Проф. Константин Тотев от търновския филиал на Националния археологически институт с музей към БАН ще продължи да разкрива автентичната архитектура в участъка, разположен непосредствено до новоизградената Западна крепостна стена на Трапезица. Ще продължи и реставрацията на защитното съоръжение. Доц. д-р Деян Рабовянов ще работи по открития миналата година храм, в който бяха намерени уникални находки – великолепна икона, кръстове и обкови, свързани с освещаването му.

Със средства от общината в старопрестолния град се подновяват и замразените в последните години разкопки на югоизточния сектор на хълма Трапезица, където бе открит голям феодален комплекс. До него бе намерена и църква със сложна конструкция, която до този момент е разкрита само частично. Подновяването на работата на археолозите ще позволи да се установи предназначението на му – дали е служел като манастирски комплекс или като епископска резиденция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Какво честваме на Цветница и кои са Божиите посещения в живота ни?

" Благословен Царят, Който иде в име Господне! Мир на небето и слава във висините!" (Лука 19 : 38) С тези възторжени възгласи, които Църквата припомня на празника Вход Господен, Иисус Христос е посрещнат в Йерусалим с надеждата за добруване..

публикувано на 28.04.24 в 04:30
Харман кая

Древните структури Харман кая и Асара в Източните Родопи "проговарят" с помощта на лидар

За първи път два от най-загадъчните археологически обекти в Източните Родопи бяха подробно проучени от въздуха. Български археолози заснеха скалния комплекс Харман кая до село Биволяне и старинната крепост Асара край Татул с т.нар. лидар...

публикувано на 25.04.24 в 11:45

Д-р Стайко Стайков поставя основите на климатологията в България

След Освобождението през 1878 г. страната ни започва да се развива с темпо, което да уплътни пропуснатото през петвековното отсъствие от историческата карта на света. Млади българи завършват престижни европейски университети и донасят наученото в..

публикувано на 24.04.24 в 06:55