Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

141 години след Шипченската епопея българите искат да се учат от своята неподправена история

БНР Новини

Паметникът на свободата (известен като Паметника на Шипка) е монументална скулптура на връх Свети Никола в Стара планина, издигнат над мястото, където по време на шипченската битка са се водили решаващите за Руско-турската война и Освобождението на България боеве през лятото на 1877 г. Паметникът е част от Парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Всяка година през август хиляди родолюбиви българи се стичат на това място, за да си спомнят за подвига на героите, извоювали свободата на родината. Възстановката на събитията, която се организира от 2006 година насам от националното дружество „Традиция“, събира над 250 души участници. Тази година специално за събитието Министерството на отбраната ще отпусне палатки за хората на „Традиция“, които ще лагеруват около командния пункт на ген.Столетов на върха и ще се хранят от военно-полева кухня.

На върха, върху който е построен Паметникът на свободата, през август 1877 г., се разиграват най-тежките сражения. Тогава отбраната на прохода виси на косъм. Това е определило може би и изхода на цялата война. – припомня паметните събития д-р Чавдар Ангелов, дир. на Парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.




СнимкаПо-различното тази година е, че бе взето решение възстановката на боевете на 25 август да бъде до командния пункт на ген. Столетов на историческия връх Шипка, там, където на 11 август по стар стил, 1877 г., са се разразили най-тежките и решителни боеве, свързани с отбраната на Шипченския проход. Зрелище ще има, но най-важното, което търсим, е достоверността на събитието и зрителите да запомнят онези моменти от отбраната на Шипченския проход, които довеждат до Освобождението през 1878 г. Една от причините възстановката да бъде направена на историческия връх Шипка е обстоятелството, че преди 141 години конницата на ген. Радецки идва оттам. Затова батареите ще бъдат наредени там, където наистина са били разположени. Положихме големи усилия да разчистим терена, където са се водили боевете, защото беше обрасъл с треви и храсти.

За националното честване на 141 години от Шипченската епопея се очаква да се съберат над 25 хил. души. То е под патронажа на президента Румен Радев с участието на националната гвардейска част. Началото на програмата беше поставено още на 2 август с откриването на изложбата „Незабравимите български опълченци“. Това са обработени оригинални снимки на опълченци, събирани от музеи в цялата страна. Те впечатляват с това, че опълченците на тези снимки са били заснемани на преклонна възраст в началото на XX век. Но човек може да добие представа за духа на тези хора и буквално да настръхне, когато стои пред образите на тези български „рицари на свободата“, дали живота си за България“ – казва д-р Чавдар Ангелов:

Снимка

Там могат да се видят и образите на главните действащи лица – като започнем от великия княз Николай Николаевич, генералите Столетов, Радецки, Скобелев, Тотлебен, Гурко, част от командирите на българското опълчение. Доста мащабна и впечатляваща изложба. А и част от снимките са оцветени, което подсилва внушението на образите. При откриването в Казанлък много хора се впечатлиха от тях.

Снимка

Каня всички, които могат, да дойдат на Шипка на 25 август и да се докоснат до това героично минало, което поставя началото на още една много важна институция – Българската армия, а тя тази година отбелязва 140-ата си годишнина. В ядрото на бъдещата българска армия са именно българските опълченци. Част от тях стават герои в битката при Сливница, в Сръбско-българската война, участват в Балканската и в Първата световна война. Мястото е много важно за България и то поставя началото на много други славни епопеи след Шипченската.

Снимки: БТА и архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05