Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българо-гръцкото културно сдружение „Аристотелис“ сближава миналото с бъдещето

Председателят на сдружението Янис Льольос и зам.-председателката Здравка Михайлова откриват събитието
Снимка: личен архив

Дигитализацията е най-важната характеристика на нашето време. ЕС прилага „интелигентни“ политики за всеки един обществен отрасъл и цели създаването на един общ дигитален пазар, отворен и конкурентен в глобален мащаб. В този контекст България и Гърция си сътрудничат отдавна, като своеобразна кулминация на работата в тази посока бе Дигиталната асамблея в София през юни 2018 г., която беше организирана от Европейската комисия и българското председателство на Съвета на ЕС. Днес все по-възможно изглежда в тези процеси да участват и Западните Балкани.

Интеграцията на Западните Балкани в голямото европейско семейство, решаването на проблемите между държавите, смелостта, която трябва да покажем и която вече сме показали, за да превъзмогнем всички тези проблеми – всичко това ни води до заздравяването на нашите отношения и до възможността да имаме един по-силен общ глас, смята Георгиос Флорентис, главен секретар на Министерството на дигиталната политика, телекомуникацията и информацията на Гърция. Той бе специален гост на откриването на новия събитиен сезон на българо-гръцкото културно сдружение „Аристотелис“. Събитието се проведе в реновирана традиционна къща в с. Горно Вършило, Пазарджишко. Сред официалните гости на празника бяха зам.-министърът на външните работи на Гърция Теренс Куик и посланикът на Гърция в София Григориос Василоконстандакис. От българска страна гостуваха ректорът на УНСС проф. Стати Статев, директорът на Института по балканистика с център по тракология към БАН проф. Александър Костов и зам.-ректорът на Музикалната академия „Панчо Владигеров“ проф. Борислава Танева.

Сдружение „Аристотелис“ се опитва да сближи миналото с бъдещето, традицията с новите технологии и да строи мостове между поколенията, съхранявайки непреходни ценности. В сътрудничество с институции като Софийския университет и Столичния куклен театър организира събития, посветени на писатели, поети и преводачи, сравнителни прожекции върху чувствителни обществени теми, провокира дебати за ролята на театъра на Балканите, а през ноември очакваме сравнителното представяне на музикалната школа на Котел и стилът „ребетико“ в гръцката музика, на което домакин ще бъде Музикалната академия в София.

Сдружението „Аристотелис“, в което членуват и гърци, и българи, е едно звено на българо-гръцкото приятелство, каза Георгиос Флорентис. Българите са народ, с който имаме общ път през последните десетилетия, имаме общи проблеми, общи граници, членове сме на Атлантическия съюз и европейското семейство. Единият трябва да е до другия и да вървим заедно. Сдружението показва творчеството и на двете страни, а целта на съществуването на подобни организации е да сближават народите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Юли приключва със слънчево и топло време над цялата страна

В сряда , 31 юли, ще е слънчево и топло. Над източната половина на страната ще има умерен вятър от североизток. Минималните температури ще са между 15 и 21°, в София 16°. Максималните ще са от 30 до 35°, в столицата 30°.  По Черноморието  ще..

публикувано на 30.07.24 в 19:35

България днес - 30 юли 2024 г.

За българското четмо и писмо зад граница и как простата храна ще съхрани родовата ни памет. Това са водещите теми в „България днес“ на 30 юли. Ще ви представим разказа на Константина Бело за тазгодишното училище по български език в Тирана и как една..

публикувано на 30.07.24 в 19:00

Започна евакуация на селата в близост до границата с РСМакедония

Системата BG-ALERT издаде предупреждение за евакуация за жителите на пет села в община Струмяни, заради големия пожар, който избухна в района на Малешевската планина, в близост до границата с Република Северна Македония. Пожарът там продължава..

публикувано на 30.07.24 в 17:28