Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български кино продукции се радват на зрителски интерес и в чужбина

БНР Новини

Мнозинството от българските филми, създадени през последните две години, са били преведени и показани пред чуждестранна публика. Проучването, направено от журналисти, показва, че приблизително 82 на сто от българската филмова продукция достига до публика зад граница. От 17-те по-известни заглавия, които излязоха по екраните в последните 24 месеца, само три не са били подготвени за чужда аудитория. „Възвишение“, „Посоки“, „Нокаут, или всичко, което тя написа“, „Ага“, „Вездесъщият“, „Дъвка за балончета“, „Врагове“, са само част от заглавията. Българско кино са гледали в Албания, Франция, Полша, Швейцария, Германия, САЩ. То е достигнало и до зрители дори в Катар, Египет и Дубай. Последната добра новина за българското филморазпространение идва от Mеждународния фестивал на документалното кино Док Лайпциг. Там филмът „Дворците на народа“ на Борис Мисирков и Георги Богданов получи наградата на публиката за 2018 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Травъл блогърите ни призовават да опознаем най-магнетичните кътчета на родината с изложба

" България – магнетична и красива" – под този наслов българските травъл блогъри представят някои от най-живописните места у нас. Изложбата с уникални кадри, заснети от пътешествениците, ще бъде открита на 24 септември на входа на Морската градина..

публикувано на 18.09.24 в 10:35

България е част от световното биенале за творчество и занаяти "Хомо Фабер" във Венеция

Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени..

публикувано на 17.09.24 в 09:50

200-годишният "Рибен буквар" напомня за себе си с ново юбилейно издание

През настоящата 2024 г. се навършват 200 години от появата на т.нар. "Буквар с различни поучения". Това е оригиналното заглавие на книгата, по-известна като "Рибния буквар", чийто автор е видният възрожденец д-р Петър Берон. Става дума за..

публикувано на 16.09.24 в 09:05