Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвестициите в земеделието са риск, който си струва да бъде подкрепен

БНР Новини
Снимка: БТА

Въпреки своята значимост, земеделието се развива с различни темпове в европейските държави, което се дължи преди всичко на политиките им, свързани със сектора. Макар градовете да се разрастват и обработваемите площи да намаляват, предприемачите, посветили се на развитието на селските райони и стопанства, обработват и използват ресурсите на всяко парче земя все по-пълноценно с помощта на нови идеи, насочени към рационалното производство на различните култури и опазването им от вредители и болести. Макар от векове българинът да е неразривно свързан със земята си, пустеещите ниви и дворове са честа гледка в страната. Надеждата отново да се превърнат в спретнати градини, каквито са били някога, обаче бавно и трудно си проправя път. Доказателство, че инвестициите в земеделието имат възвръщаемост и са риск, който си струва, са отличията „Агробизнесмен на България“, които бяха връчени за 28-и път. Голямата награда бе присъдена на Светла Стоянова. Тя е зърнопроизводител от плевенския регион, чиито обработваеми площи възлизат на 20 хиляди декара. Освен нея бяха отличени земеделски производители в още 9 категории, сред които за агроиноватор, учен с принос към българското земеделие, успешно внедрен продукт от ново поколение, както и агроинвеститор на 2018 година. Името му е Антон Тотев. Роден в град Сандански, Тотев завършва своето образование в Женева и решава да се върне у нас, където да създаде конкурентноспособен бизнес, съобразен с българския пазар. Изгражда целогодишна оранжерия за производство на листни зеленчуци и билки базата на хидропониката. Това е метод за отглеждане на растения, който не изисква наличието на почва. За растежа им се използва основно хранителен разтвор, съдържащ всички нужни за растенията вещества. При работата в оранжерията на предприемача не се отделят излишни химикали в околната среда, всичко необходимо за посевите е строго дозирано, а те се обработват в определено време от деня. Освен това, с помощта компютри, работниците прецизно управляват осветлението, отоплението или охлаждането, а и обогатяването на въздуха с въглероден двуокис за по-добра фотосинтеза. През октомври тази година Антон Тотев участва в конкурса „Млад фермер на Европа“, който се провежда в белгийската столица Брюксел. Макар проектът му да не спечели някое от призовите места, в анкета, проведена сред участниците, той е класиран сред най-устойчивите разработки. Всяко признание е важно за младия предприемач, тъй като в бизнеса си той всекидневно се сблъсква с всевъзможни проблеми:




Антон ТотевНа всеки фронт си има трудности, но да кажем една от големите е в това, производството да се съобрази с продажбите. Друг проблем е наличието на работна ръка, защото макар да имаме едно доста автоматизирано стопанство, хората все пак са ключов фактор. Ние сме в Сандански и аз се радвам, че регионът там е доста по-добре развит, в сравнение с други части на България. По принцип хората свързват оранжериите с нещо много топло, мокро и гадно, но се радвам, че благодарение на нашите технологии, това не е така и при нас те идват с по-голямо желание. Бих искал да работя с повече млади хора, но засега, за съжаление, не успяваме да ги привлечем.

Нуждата от повече млади хора в земеделието е все по-осезаема, но за целта инвестициите в селското стопанство трябва да бъдат по-ефективно подкрепяни от страна на държавата. Това би било и ефикасно решение на проблема с множеството изоставени и необработваеми земи, разпръснати из цялата страна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Таратор

Българската кухня влезе в топ 15 на Европа

Българската кухня е класирана на 14-то място от всички национални кухни в Европа в престижната класация на специализирания кулинарен сайт TasteAtlas, предаде БНР Варна. Класацията се прави всяка година на база оценката от страна на потребителите на..

публикувано на 22.06.24 в 17:11

"Чукан боб с коприва и хоро се извива" в Черни Осъм

Шестият кулинарно-фолклорен фестивал "Чукан боб с коприва и хоро се извива" в троянското село Черни Осъм събра множество любители на фолклора и традиционните ястия от цялата страна, предаде БТА. Организатор на събитието е местното читалище „Знание – 1906..

публикувано на 22.06.24 в 15:27

Дните на йога събират почитателите на духовни практики в България

За десета поредна година в дните около 21 юни много страни по света отбелязват празника на йога. В България от 15 до 23 юни 44 населени места, сред които най-големите градове – София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Плевен..

публикувано на 22.06.24 в 09:25