Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ecology – дебютен албум на джаз музиканта Димитър Карамфилов

БНР Новини
Снимка: БУЛФОТО

Контрабасистът Димитър Карамфилов е от сравнително по-новото поколение джаз инструменталисти. Във времето неговото име присъства в различни авторски проекти на някои от най-добрите родни музиканти като Христо Йоцов (Jazz Cats I и Jazz Cats II), Милчо Левиев, Живко Петров, Теодосий Спасов, Христо Йоцов, Антони Дончев и др. Преди броени дни басистът представи своя дебютен авторски проект, озаглавен Ecology, който съдържа 11 композиции. С думата „екология“ Димитър Карамфилов провокира първо себе си, а оттам и всички слушатели да се стремят към чистота във всичко – от мисъл и действие, начин на хранене и живот, до към опазването на околната среда. 




СнимкаАз съм благодарен на публиката, която напълни Студио 5 на промоцията. Толкова много хора дойдоха да ме уважат и да чуят това, което представих. Разбира се, благодарен съм и на всички музиканти, които участваха в целия процес по създаването и записването на албума ми. Събрахме се девет души на сцената на клуба, което беше огромна радост за мен. Всъщност, всеки един от тях е превъзходен инструменталист и импровизатор. Почти всички имат авторски проекти, както и голям професионален опит. Щастлив съм, че ме подкрепиха в този проект. Първите ми опити като композитор са още от музикалното училище, но може би по-късно, вече като студент в академията, гледах по-сериозно на това. Имах и нужните знания и музикална подготовка. Пиесите Ecology и Adrenaline From The Unknown са първите ми авторски композиции. По-късно се появиха Golden Coin On The Bottom Of The Ocean–по-абстрактна пиеса, и The Oak Tree In The Garden – джаз балада. Във времето всяка една от тях претърпя доста трансформации, което е нормално, тъй като и аз продължавам да се променям като музикант. Опитът води до зрялост, промяна в мисленето и възприемането на живота. Когато човек създава музика, трябва да гледа на нея комплексно – от мелодията до аранжимента. Едно и също парче в различни аранжименти звучи по коренно различен начин. Повлиян съм от опита и на големи музиканти като Христо Йоцов (барабани), Марио Станчев (пиано), Михаил Йосифов (тромпет), Владимир Кърпаров (саксофон). Те ме подкрепиха изцяло, както и останалите мои колеги.

В основния състав на Ecology Димитър Карамфилов кани испанския саксофонист Арнау Гарофе, Христо Йоцов и китариста Александър Логозаров. При записите на пиесите към тях се присъединяват Михаил Йосифов (тромпет) и Константин Костов (пиано). В композицията, дала име на албума, се включваи Александър Андонов – DJ Vagabond. В албума има и нов вариант на известната българска народна песен „Росни ми, росни, росице“. В нея специални гости са джаз певицата Марина Господинова и саксофонистът Владимир Кърпаров, който от години развива изключително успешна кариера в Германия.

В Ecology Димитър Карамфилов отдава своята почит към пианиста Васил Пармаков – много талантлив джаз музикант, който за съжаление вече не е сред нас. През годините двамата са работили заедно в различни проекти. От него взех и философия, и дълбочина, защото той беше наистина дълбок музикант и дълбоко човешко същество. – спомня си контрабасистът. В албума той включва и пиесата Parmak Bey – една от любимите композиции на пианиста.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Лято"

На прага на лятото двама братя – Явор и Виктор Георгиеви – ни предлагат най-новата си песен, озаглавена точно така – "Лято". Поднасяйки ни светло и ведро звучене, тя излиза от новия им проект SinFin. Миналата 2023 г. Явор и Виктор издадоха..

публикувано на 10.06.24 в 10:15

Електронна музика под тепетата в рамките на фестивала LOST in HILLS

В града на тепетата - Пловдив, на 8 и 9 юни ще се проведе музикален фестивал за електронна музика под названието LOST in HILLS. Двудневната програма на живописния хълм Бунарджика включва над 40 артисти, които ще излязат на три сцени. Публиката..

публикувано на 08.06.24 в 09:05

Димитър Карамитев: Българският кавал е най-богат на орнаменти – чрез него говори голямата душа на народа ни

"Кавалът е инструмент, който винаги е звучал около мен още в детството. Помня роднинските събирания в Стара Загора всяка събота, по повод и без повод, а на тях винаги се пееше" – това разказва за първите си срещи с народната песен и съпровода..

публикувано на 07.06.24 в 12:10