Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалното образование не бива да бъде тема-табу за хората със зрителни увреждания



Нездравословното излагане на вредни за зрението лъчения, както и застаряването на населението, превръщат нарушеното зрение във все по-често срещан проблем, за който няма дълготрайно решение. Според статия, публикувана в специализираното медицинско издание The Lancet Global Health, броят на слепите по света нараства, като през 2020 се очаква да достигне до 38,5 милиона души, а до 2050 година – да се утрои до 115 милиона.


България не е щастливо изключение от тази тенденция. Принудени да приемат съдбата си, незрящите хора у нас често стават заложници в собствения си дом, заради непригодната за техните нужди градска среда. Наетите на работа са единици, а всички останали сякаш остават невидими. И все пак, надеждата, че отношението към хората с увреждания в България ще се промени, остава. За това свидетелстват опитите на някои млади предприемачи, приели за своя мисия възможността да накарат хора с подобни проблеми да повярват, че мечтите им могат да станат реалност. Именно вярата в мечтите отвежда двама незрящи младежи при Боян Симеонов и Васил Спасов. Молбата им е само една – да започнат да изучават музика. Откровеността и смелостта им кара Боян да ги представи на своите съмишленици в първото рок училище у нас, но и да помисли сериозно над възможността за разработване на специална програма за обучение по музика на хора със зрителни увреждания. Идеята не е нова за света, но в България реално никой не предлага адаптирано музикално образование за незрящи.

Боян Симеонов и Васил Спасов
Структурата вече е факт, а каква е целта ѝ и с какви средства ще бъде постигната, обяснява Боян Симеонов:

С помощта на програмата, по която искаме да работим, ще им позволим да учат музика като всички останали. За създаването ѝ са заимствани опит и модели от чужбина. Задачата ни сега е да успеем да ремонтираме един кабинет, в който да инсталираме необходимия за обучението софтуер и хардуер и да създадем менторска програма за нашите преподаватели, за да бъдат по-ефективни с тази група деца. Софтуерът включва използването на няколко програми, които ще позволят на децата да разпознават и четат нотите. За тази цел се използва Брайлов принтер за ноти, който ще им позволи да създават или репетират различни пиеси. Не искаме да разчитаме на феномени, които са родени с дарба, а да превърнем достъпа до музикално образование за незрящите в тенденция.

 

За да получат  необходимото финансиране, Боян и Васил описват идеята си под формата на проект, наречен „Виждам чрез музиката“ и кандидатстват по програма, подпомагаща реализацията на социални проекти. В периода 15 януари-3 февруари 2019 г. им предстои участие във финално гласуване, след което ще стане ясно кои 3 от одобрените 5 проекта ще получат средства.Желанието на двамата предприемачи е да завършат идеята си възможно по-скоро, за да могат всички да имат равен достъп до изкуството.



Според Боян шансът на младежите със зрителни увреждания да създадат нещо свое в сферата на музиката с помощта на таланта и знанията, получени от техните ментори, ще им вдъхне увереност, че могат да реализират всичко, което си пожелаят. Музиката е само една от хилядите теми-табу, превърнати от чуждото мнение в нещо невъзможно за хората с увреждания – споделя Боян Симеонов и се надява, че скоро клишетата за „невъзможната реализация“ на тези хората ще отпаднат, а те ще могат да заживеят като всички останали.

Снимки: rockschool.bg

Още от категорията

Археолози откриха в стария Филипопол над 500 антични монети

Повече от 500 монети от различни епохи и златна заготовка за изработка на ювелирни изделия откриха археолози в Пловдив. Находките са от спасителни разкопки в подножието на Стария град близо до парадната Източна порта на античния Филипопол. В римската..

публикувано на 16.08.24 в 18:25

Проучват последиците за водата и видовете в Черно море от войната в Украйна

Първа експедиция ще анализира влиянието на войната в Украйна върху морската околна среда в българската акватория. Изследванията са по проекта SCIRENA II, който се изпълнява от Института за морски изследвания на Кралство Норвегия и Басейнова дирекция..

публикувано на 16.08.24 в 18:22

Бизнесменът Румен Гайтански се предаде доброволно на разследващите и е в ареста

Бизнесменът Румен Гайтански е задържан за 72 часа, след като се е предал доброволно. Той е разследван за присвояване на необезпечен кредит за 150 млн. лв. заедно с бившия изпълнителен директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев и адвокат..

публикувано на 16.08.24 в 17:25